Skrzydłokwiat
Jednym z najbardziej popularnych kwiatów doniczkowych, które ozdabiają nasz dom, jest skrzydłokwiat. Jego ciemnozielone, lśniące liście, a także białe kwiaty sprawiają, że nasze wnętrza są eleganckie i stają się bardziej dekoracyjne. Najważniejsze jednak, że ta roślina doniczkowa pasuje do każdego stylu przestrzeni i wystroju wnętrz. Skrzydłokwiat kwitnie zazwyczaj od marca do lipca, a jego kwiaty utrzymują się na roślinie do kilku tygodni. Przy odpowiedniej wilgotności powietrza kwitnie nawet przez cały rok. Jakie wymagania ma ta roślina, w jakich warunkach najlepiej się rozwija i jakiego rodzaju zabiegi należy przeprowadzić, aby cieszyć się jej pięknym widokiem jak najdłużej, opowiemy w dalszej części artykułu.
Pochodzenie rośliny
Skrzydłokwiat należy do rodziny obrazkowatych (Araceace). Jego naturalnym środowiskiem jest Ameryka Środkowa i Południowa. Lubi wilgotne siedliska, można go spotkać w lasach i na brzegach strumieni. Toleruje miejsca nasłonecznione, jednak najlepiej czuję się w zacienionych lub pół cienistych stanowiskach.
W środowisku domowym uznawana jest za długowieczną roślinę doniczkową. Jest zieloną byliną, która przy odpowiednich warunkach może dorastać nawet do 1,5 m wysokości. Liście na łodydze ułożone są naprzeciwlegle w dwóch rzędach. Ich kształt jest lancetowaty z równoległymi żyłkami. Kwiaty są w kolorze białym o niewielkim pokroju, zebrane w kwiatostany. Owocem jest jagoda, która gdy dojrzeje, zmienia kolor na czarny.
Skrzydłokwiat uznawany jest za roślinę doniczkową, która oczyszcza powietrze, gdyż produkuje tlen poprzez odwróconą fotosyntezę. Idealnie nadaje się do pomieszczeń, w których spędzamy dużo czasu. Warto zatem przemyśleć zakup takiej rośliny do domu lub do biura. Z pewnością wpłynie to korzystnie na nasze samopoczucie i zdrowie.
Skrzydłokwiat w sypialni. To dobry wybór.
Ze względu na swoje właściwości oczyszczające powietrze z toksyn, skrzydłokwiat będzie idealnym wyborem do naszej sypialni. Nie tylko będzie wyglądał atrakcyjnie ze względu na swoje walory estetyczne, ale przyczyni się do zdrowszego snu. Nie wymaga dużego doświetlenia, a zaciszne warunki w naszej sypialni sprawią, że roślina odwdzięczy się nam pięknym wyglądem.
Kolejną zaletą jest to, iż skrzydłokwiat w ciągu dnia produkuje bardzo dużą ilość tlenu, dlatego nie ma obaw, że w nocy, kiedy zachodzi odwrotna fotosynteza, ilość tlenu będzie mniejsza. Ogólny bilans i tak będzie korzystny dla naszego zdrowia i samopoczucia. Skrzydłokwiat dobrze toleruje obecność innych roślin, które mają podobne wymagania. Z pewnością będzie dobrze się czuł w takim mikroklimacie, stworzonym przez inne rośliny zielone.
Skrzydłokwiat – najlepsze odmiany
Ten wspaniały kwiat doniczkowy możemy spotkać pod postacią wielu ciekawych odmian, które nieco różnią się od siebie wysokością, wielkością kwiatów i kształtem liści.
Największe rozmiary osiąga skrzydłokwiat o odmianie Wallisa 'Sensation’ (Spathiphyllum wallisii). Charakteryzuje się ona dużymi, szerokimi liśćmi. Odmiana ta osiąga imponujące rozmiary nawet do 180 cm wysokości. Podobnie się ma przy odmianie Wallisa 'Euro Giant’ (Spathiphyllum wallisii), która osiąga około 100 cm wysokości. Mniejszym odpowiednikiem, który dorasta do 60 cm wysokości, jest skrzydłokwiat kwiecisty o nazwie 'Sweet Silvio’ (Spathiphyllum floribundum). Jeżeli mamy małe mieszkanie, lub szukamy rośliny doniczkowej, która docelowa ma stać na parapecie, lub stoliku, dobrym wyborem będzie odmiana miniaturowa skrzydłokwiatu 'Pearl Cupido’, która docelowo dorasta do 30 cm wysokości. Taka miniaturka skrzydłokwiatu będzie równie atrakcyjna.
Podlewanie, pielęgnacja i przesadzanie skrzydłokwiatu
Jeżeli planujemy zakup skrzydłokwiatu do naszego domu lub biura, ucieszy fakt, że roślina ta nie potrzebuje skomplikowanej i wymagającej pielęgnacji. Dobrze się czuje na stanowiskach lekko zacienionych w stałej temperaturze ok. 20 stopni C, w miejscach bez przeciągów. Jedyne, o czym musimy pamiętać, to utrzymywanie stałą wilgotność podłoża. Dobrze jest podlewać skrzydłokwiat 2-3 razy w tygodniu, uważając, żeby nie doszło do przelania. Latem, w zależności od temperatury w otoczeniu należy odpowiednio zwiększyć częstotliwość nawodniania. Dobrze jest umieścić doniczkę na tacy wyłożonej wilgotnym żwirem, aby roślina mogła sama regulować pobieranie wody. Jeżeli w pomieszczeniu panuje suche powietrze, warto dolne części liści spryskiwać wodą. Aby roślina pełniła swoją rolę oczyszczającą powietrze, warto raz na jakiś czas przetrzeć liście wilgotną szmatką.
Dobrą praktyką przy pielęgnacji skrzydłokwiatu jest stosowanie odpowiedniego nawozu, który odżywi roślinę. Najlepiej, jeżeli zakupimy nawóz w postaci płynnej, gdyż wtedy preparat lepiej zostanie wchłonięty przez roślinę i dotrze do korzeni. Ważne, żeby pilnować zalecanych dawek stężenia nawozu i odpowiednich ilości. W okresie wiosennym wspomagamy skrzydłokwiat co 2 tygodnie, w zimie wystarczy, jak nawożenie przeprowadzimy raz na miesiąc.
Jeżeli planujemy przesadzić nasz skrzydłokwiat, najlepszym okresem na przeprowadzenie takiego zabiegu będzie okres wiosenny. Takie praktyki będą korzystne zwłaszcza przy młodych roślinach. Najlepszą glebą do uprawy skrzydłokwiatu jest podłoże przepuszczalne i żyzne, złożone z ziemi liściowej z domieszką torfu, gliny i gruboziarnistego piasku. Żeby zadbać o idealne warunki glebowe, powinniśmy raz na jakiś czas wymienić wierzchnią warstwę, żeby utrzymać jej odpowiednią przepuszczalność i odświeżyć podłoże.
Jeżeli nasza przygoda dopiero się rozpoczyna z tą rośliną, nie bójmy się pomyłek, przy jej pielęgnacji, bowiem skrzydłokwiat bardzo szybko reaguje na wszelkie nieodpowiednie praktyki. Komunikuje się bardzo szybko, jeżeli jakaś jego potrzeba do prawidłowego wzrostu jest nie zaspokojona. Jeżeli liście zaczynają schnąć lub żółkną, świadczy to o tym, że roślina ma za dużo słońca. Wiotczenie liści to sygnał, że podłoże jest zbyt suche i należy od razu przystąpić do jej podlania. Brak kwitnienia to również sygnał, że gleba jest słabo żyzna lub przenawożona azotem.
Skrzydłokwiat nie kwitnie?
Może zdarzyć się taka sytuacja, że skrzydłokwiat nie kwitnie nam nawet przez kilka lat. Może być to sygnał dla nas, że nadszedł czas na przesadzenie rośliny do większej doniczki z nową ziemią. Pamiętajmy tylko , ze jeżeli zmieniamy na doniczkę o większym rozmiarze, nie powinna to być drastyczna zmiana w wielkości. W przeciwnym razie, roślina całą swą energię przełoży na rozwój korzeni, a nie na kwitnienie. Na pobudzenie rośliny do kwitnienia dobrze jest też zmienić jej stanowisko np. na bardziej zacienione.
Jakie właściwości ma skrzydłokwiat? Właściwości lecznicze i trujące skrzydłokwiatu
Według raportu amerykańskiej agencji NASA, skrzydłokwiat posiada właściwości lecznicze i zalecany jest do naszych domów jako naturalny oczyszczacz powietrza. Absorbuje szkodliwe związki chemiczne, pochłania elektrosmog i doskonale nawilża powietrze. Idealnym rozwiązaniem byłoby umieszczenie donicy z taką rośliną na każde 10 mkw powierzchni.
Oprócz swoich zalet nie możemy pominąć ważnej informacji. Skrzydłokwiat należy do roślin trujących. Za jego szkodliwe właściwości odpowiadają szczawiany wapnia, które są obecne w liściach. Dlatego należy mieć to na uwadze, jeżeli mieszkają z nami zwierzęta lub dzieci.
Dlaczego warto mieć skrzydłokwiat w domu
Jedną z ważniejszych zalet skrzydłokwiatu w naszym domu, jest przede wszystkim istotna rola w oczyszczaniu naszego powietrza. Usuwanie szkodliwych substancji pod postacią lotnych związków toksycznych, to zdecydowanie mocne strony tej rośliny doniczkowej.
Oprócz tego skrzydłokwiat to naturalny nawilżacz powietrza, który oddaje wodę do otoczenia.
Niweluje promieniowanie elektromagnetyczne
Pochłania zarodniki grzybów i pleśni
Dzięki swojemu atrakcyjnemu wyglądowi, pełni rolę ozdobną w naszych pomieszczeniach. Jej elegancki charakter powoduje, że z powodzeniem możemy go postawić w bardziej formalnych przestrzeniach np. biurze.
Ponadto jest stosunkowo łatwy w pielęgnacji oraz nadaje się do pomieszczeń, w których niejedna roślina nie zdałaby egzaminu.
Jak widać roślina ta posiada wiele zalet. Nic dziwnego, że cieszy się bardzo dużą popularnością w naszych domach i pomieszczeniach biurowych. Przy niewielkich zabiegach pielęgnacyjnych z pewnością będzie będzie atrakcyjnym elementem wystroju wnętrza.