Lifestyle

Werbena patagońska

Roślina ta przybyła do nas z Ameryki Południowej. Niegdyś w ogóle nieznana, dzisiaj zdobywa coraz większą popularność. Jest ona bardzo często spotykana w naszych ogrodach i ceniona przez ogrodników zarówno tych doświadczonych, jak i początkujących. To bardzo oryginalny gatunek, który nadaje naszemu ogrodowi dziki charakter.


Swoją popularność zyskała dzięki długiemu i obfitemu kwitnieniu. Kwitnie od lipca aż do pierwszych przymrozków. Kwiaty zebrane są w małe główki o pięknym liliowo-różowym kolorze i umiejscowione na sztywnych i długich łodygach. Werbena charakteryzuje się nie tylko pięknym wyglądem kwiatów, ale również ich zapachem. Jej aromat bardzo lubią motyle i pożyteczne owady. Gatunek ten idealnie nadaje się na przydomową rabatę, osiąga wysokość nawet do półtora metra. Nie bez znaczenia jest również fakt, że werbena jest prosta w uprawie i sadzeniu.


Na polskim rynku możemy spotkać różne odmiany werbeny ogrodowej (np. czerwona, bonarowa, włóczniowa, ampeliczna), a także balkonowej. Dla poszukujących mniejsze okazy, dostępna jest wersja karłowata, która dorasta do 100 cm.


Werbena patagońska verbena bonariensis – odmiany werbeny patagońskiej


Werbena patagońska hybryda: jest bardzo często spotykana w naszym klimacie. Lubi stanowiska nasłonecznione i żyzną glebę. Odmiana ta jest łatwa w uprawie i chętnie wybierana do sadzenia w ogrodach i doniczkach na balkonach i tarasach.
Odmianę hybrydową można podzielić na dwie grupy:

Werbena patagońska wisząca – charakteryzuje się długimi, pełzającymi łodygami, dzięki czemu jest zazwyczaj sadzona do pojemników wiszących lub w wysokich doniczkach. Dodatkowo odmiana ta jest odporna na deszcz i wiatr, więc z powodzeniem możemy ją zastosować do dekoracji naszego balkonu.


Bardzo często werbene patagońska można spotkać w odmianie o prostych łodygach. Ten typ rośliny sadzony jest najczęściej na rabatach i małych doniczkach.


Wysiew werbeny patagońskiej


Nasiona werbeny patagońskiej powinny być równomiernie rozłożone na powierzchni gleby. Należy bardzo uważać na ich podlewanie, ponieważ nadmiar wilgoci powoduje uszkodzenie nasionek. Wysiew nasion powinien odbywać się w temp. Ok. 25 stopni, po kilku dniach, jak zaczną kiełkować, dobrze jest je przenieść do chłodniejszego pomieszczenia. Po tygodniu od wysiewu można już zauważyć młode, wyrastające pędy. Po 10-15 dniach zaczynają zmieniać kolor na zielony.


Werbena patagońska sadzonki


Sadzonki werbeny najlepiej przygotować wczesną wiosną. Aby je uzyskać, należy przyciąć wierzchołki pędów, Przy okazji usuwając dolne liście i pozostawiając tylko górne w liczbie od 4 do 6 par. Każde cięcie traktujemy kruszonym węglem. Tak przygotowane sadzonki dobrze jest ukorzenić w przepuszczalnym podłożu np. mieszance torfu z piaskiem. Aby utrzymać odpowiednią wilgotność powietrza, można taki pojemnik z sadzonką przykryć folią. Rozbudowany system korzeniowy tworzy się już po 3-4 tygodniach.
Jeżeli sadzimy na jesień, lepiej jest posadzić je w pojemnikach w szklarni lub domu. Werbena patagońska toleruje zimno do – 3 stopnie Celsjusza. Jeżeli posadzimy sadzonki do gruntu, pamiętajmy, że silniejsze przymrozki zniszczą roślinę.


Werbena patagońska uprawa


Pielęgnacja rośliny nie wymaga skomplikowanych zabiegów. Aby Cieszyć się zdrową i kwitnącą rośliną należy zapewnić jej dobrze przepuszczalną, próchniczą glebę o obojętnym pH. Dobrze jest umieścić ją w miejscu nasłonecznionym, odgrodzonym od wiatru. Odmiana ta jest odporna na szkodniki i choroby wirusowe, pamiętać jedynie należy, aby unikać dużego zagęszczenia upraw w ogrodzie. Nie ma również problemu z pojawianiem się chwastów. Wystarczy przeprowadzić jeden zabieg odchwaszczający przez cały sezon wegetatywny.
Aby zabezpieczyć glebę wokół rośliny przed wysychaniem, można wysypać warstwę zgniłych liści lub materiałów dekoracyjnych. Taki zabieg zatrzyma nadmierne wyparowywanie wody w gleby, zwłaszcza w miesiącach letnich. Jeżeli mamy upalne lato, dobrze jest po obfitym deszczu delikatnie spulchnić glebę, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza.

 


Werbena patagońska – nawozy i podlewanie


Werbena patagońska lubi wilgotne podłoże, Dlatego podczas aktywnego wzrostu rośliny oraz podczas jej kwitnienia należy zapewnić jej odpowiedni dostęp do wody. W drugiej połowie lata podlewanie można zmniejszyć. Nawożenie materią organiczną można przeprowadzić raz na sezon, aby nadmiernie nie nasycić gleby azotem. Jeżeli chcemy pobudzić roślinę do większego kwitnienia, możemy usunąć przekwitłe już kwiaty.

 


Czy werbena patagońska to roślina jednoroczna?


Werbena ma szanse przetrwać naszą zimę, pod warunkiem że przytniemy nisko łodygi i przysypiemy kopczykiem z suchych liści lub kory, lub świerkowymi gałęziami. Tylko jednej odmianie udaje się przetrwać zimę, jest to werbena prosta.


Werbena patagońska – podsumowanie


Werbena patagońska do piękna roślina, która z powodzeniem zdobi nasze ogrody i balkony. Jest prosta w uprawie i nie wymaga wiele zachodu, za to odwdzięcz się zachwycającym zapachem i wyglądem. Kwitnie długo i tworzy bardzo atrakcyjne rabaty. Nie bez powodu zdobywa coraz większa popularność wśród fanów ogrodnictwa i miłośników kwiatów.

Inne ciekawe kwiaty:

  • gajowiec żółty
  • pasiatka zwisła