Lifestyle

Nowoczesny ogród

W dzisiejszych czasach coraz bardziej zwracamy uwagę nie tylko na wygląd naszego domu. Istotną kwestią jest ogród, który stanowi dopełnienie domu oraz podkreśla styl budynku, w którym mieszkamy. Bardzo często w swoich wyborach decydujemy się na uporządkowaną, nowoczesną aranżację przydomowego ogrodu. Zależy nam nie tylko na  jego estetycznym wyglądzie, ale również funkcjonalności i łatwości w utrzymaniu. To właśnie zapewnia styl nowoczesny. Kiedy należy przystąpić do aranżacji naszego wymarzonego ogrodu?

Aranżacje ogrodu nowoczesnego

 

Nowoczesny, prosty w swojej formie ogród nie należy do najtańszych rozwiązań. Materiały i techniczne rozwiązania, które powinny być funkcjonalne, ale też eleganckie, nie kosztują mało i wymagają sporych nakładów finansowych.

 

Przystępując do zakładania nowoczesnego ogrodu, musimy być pewni, że pasuje on do architektury naszego budynku. Jeżeli jest to forma tradycyjna lub rustykalna, lepiej wybrać inny rodzaj ogrodu, niż nowoczesny. Ponieważ nowoczesna aranżacja jest dużym wyzwaniem, wielkość ogrodu będzie miała duże znaczenie. Przy większych terenach koszty i ilość prac może być nie lada wyzwaniem. Dlatego jeżeli chcemy utrzymać założenia nowoczesnej aranżacji, warto postawić na wprowadzenie tylko pojedynczych elementów i rozwiązań, charakterystycznych dla tego rodzaju ogrodu.

 

Nowoczesny styl charakteryzuje się minimalistyczną, lecz funkcjonalną formą. Geometryczne motywy i oszczędność w dekoracjach aranżowanej przestrzeni, to wiodące elementy.

 

W tego typu ogrodzie dominuje prostota i przejrzystość przestrzeni. Używane są nowoczesne materiały takie jak: beton, szkło, plastik, stal.

 

Oto kilka wskazówek, dzięki którym będziemy mogli stworzyć taki nowoczesny ogród

Podstawa to zasada minimalizmu. Im prostsza forma, tym lepiej
Projekt oparty na geometrycznych figurach będzie dobrym punktem wyjścia.
Rośliny w takim ogrodzie nie powinny dominować. Lepiej posadzić mniejszą liczbę gatunków i postawić na ich oryginalne formowanie. Rośliny przycięte w formie kul, prostokątów, czy walca nadadzą spójności całemu projektowi. Idealnie sprawdzi się do tego bukszpan, tuja, cis, porzeczka alpejska, grab.
Oprócz roślin formowanych mogą pojawić się inne gatunki iglaste i zimozielone, które idealnie sprawdzą się do podziału przestrzeni i nadawaniu określonych kształtów i form.
W nowoczesnym ogrodzie nie może zabraknąć ozdobnych traw: miskantów, trzcinników, rozplenic. Możemy pokusić się również o posadzenie gatunków posiadających ozdobne liście np. funkie, rozchodniki, irysy także zasadzić zioła np. szałwia i macierzanka.
Obecność pnączy jest również akceptowalne. Do wyboru mamy: kokornak, bluszcz, winobluszcz, powojniki, rdestówka,
Dobrze jest postawić na drzewa i krzewy o dużych i efektownych kwiatach lub liściach, czy nietypowych kształtach. Wśród drzew będą to sosny w formie bonsai, brzoza, klon palmowy, klon zwyczajny, magnolia, robinia, katalpa, głóg, buk, a także ozdobne jabłonie i śliwa.
Wśród krzewów: berberys, barwinek pospolity, trzmielina, leszczyna pospolita, dereń biały, irga, wierzba iwa’ Klimarnock’, wierzba całolistna 'Hakuro-nishiki’, wierzba wełnista, różaneczniki,
Atrakcyjnym pomysłem jest stworzenie z roślin tzw. zielonych ścian.
Rośliny kwitnące powinny występować tylko w postaci pojedynczych akcentów. Zieleń natomiast nie jest tutaj elementem dominujący, mającym za zadanie przyciągnąć uwagę.
Nowoczesny ogród cechuje obecność surowych i zimnych materiałów. Najtańszym rozwiązaniem jest beton, natomiast jeżeli dysponujemy większą kwotą, możemy pokusić się o włączenie do aranżacji ogrodu stali.

Rośliny do ogrodu nowoczesnego

 

Do aranżacji nowoczesnego ogrodu  powinniśmy wybierać rośliny, które nie wymagają skomplikowanych i czasochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych. Najczęściej przeważają rośliny zimozielone, które zdobią ogród przez cały rok, również zimą.

Gatunki, które mają duże wymagania co do stanowiska i są wrażliwe na jego zmiany, nie są dobrym pomysłem. Nie stosuje się kwiatów jednorocznych. Ogród nowoczesny nie jest różnorodny ani kolorystycznie, ani gatunkowo. Dominują strefy o jednolitym kolorze, formie i fakturze roślin, należących do jednego rodzaju. Podobnie ma się sytuacja do obecnych rabat, które sadzi się w formie dywanów, bez wyróżniających się akcentów.  Takie zabiegi mają na celu podkreślić nowoczesności użytych materiałów, a także stanowić jedynie tło dla bryły budynku i nawierzchni. Dzięki nienarzucającym się roślinom mamy szanse podkreślić unikatowość zastosowanych dekoracji i ciekawych rozwiązań aranżacyjnych.

nowoczesne meble do ogrodu

 

Akcentem spajającym projekt ogrodu w stylu nowoczesnym są meble ogrodowe. Najlepiej sprawdzą się proste meble z nieskomplikowaną formą. Przy ograniczonym budżecie możemy wykorzystać meble z plastiku, które w równym stopniu co ich droższe odpowiedniki z innych materiałów, mogą z powodzeniem stworzyć ciekawy klimat. Wbrew pozorom, meble wykonane z plastiku cieszą się dużą popularnością. Takie meble wykonane w formie stelaży nie muszą oznaczać brak wygody. Wręcz przeciwnie. W połączeniu z grubymi i miękkimi poduchami będą nie tylko cieszyć nasze oko, ale również zapewnią nam wygodę i zasłużony odpoczynek.

Warto pobawić się ich kolorami, które w tym stylu mogą być ciekawym akcentem. Im mocniejszy i wyrazisty kolor, tym efekt będzie bardziej zjawiskowy. Oczywiście drugim nurtem jest użycie w takim ogrodzie kolorów stonowanych. Jeżeli nie w głowie nam szaleństwo dobrze jest zastosować tzw. paletę industrialną, w której dominować będzie biel, szarość, czerń oraz srebro.

 

Dla osób o większych wymaganiach dobrym rozwiązaniem będzie wkomponowanie w ogród fontanny o nowoczesnej formie. Z pewnością będzie to mocno wyróżniający się akcent ogrodu.

Co ciekawe, dopuszczalne jest zapożyczenie rozwiązań dalekowschodniej sztuki ogrodowej. Inspiracji można śmiało szukać w sztuce japońskiej, chińskiej, a także estetyce skandynawskiej.

Jeżeli nie zależy nam na trawniku, nie będzie błędem aranżacyjnym, jeżeli postawimy na płyty chodnikowe, otoczone żwirem.

Na koniec nie mniej ważny element: oświetlenie. W ogrodzie nowoczesnym  jest istotnym elementem dekoracyjnym. Odpowiednie doświetlenie naszych prostych figur da spektakularny efekt, stosunkowo niewielkim kosztem.

Nie wolno nam jednak zapominać, że ogród w nowoczesnej formie obnaży nam wszystkie niedociągnięcia, jeżeli jakość wykonania form będzie mało precyzyjna. Dlatego warto postawić na jakość i staranność wykonania.

Nowoczesny ogród – podsumowanie

 

Jak możemy się już przekonać, aranżacja ogrodu w stylu nowoczesnym nie musi oznaczać nudę. Mimo minimalistycznego założenia ogród tego typu daje nam nieskończone możliwości do wielu pomysłów. Geometryczne formy, ciepła, stonowana zieleń harmonijnie współgra z chłodnymi akcentami i surowymi materiałami. Aranżacja takiej przestrzeni nie jest trudna, ale wymaga odpowiedniego rozplanowania i wyczucia tego stylu. Pamiętajmy także, że nie ma nic gorszego niż przerost formy, dlatego ważny jest tu umiar i odpowiednia zachowawczość. Ogród nowoczesny powinien być z założenia prosty, uporządkowany, dający ukojenie i wyciszenie. Chaos i spontaniczność w działaniu nie będzie wpisywać się w założenia tego styl.