Lifestyle

Uszczelnienie garażu blaszanego

Wilgoć w garażu jest problemem i wiele osób zastanawia się skąd ona się bierze i dlaczego się utrzymuje. Jeżeli masz problem z wilgocią w garażu i chcesz się go pozbyć, to w tym artykule znajdziesz wszystko co niezbędne do skutecznej walki z wilgocią w garażu i sprawdzone sposoby na uszczelnienie garażu blaszanego.

Wilgoć w garażu może pojawić się niezależnie od jego rodzaju, dzisiaj jednak skupimy się na uszczelnieniu garażu blaszanego. Przyczyn wilgoci w garażu może być wiele, jednak zawsze należy je zlokalizować i wyeliminować.  Wilgoć zagraża nie tylko konstrukcji budynku, ale również może uszkodzić przedmioty znajdujące się w garażu jak i zagraża naszemu zdrowiu.

Wilgoć w garażu – przyczyny

Garaż blaszany jest znacznie bardziej narażony na problemy z wilgocią niż budynki mieszkalne. Szczególnie w przypadków blaszaków, które wybudowane są jak najniższym kosztem. W przypadku braku odpowiedniej izolacji wszystko wewnątrz zaczyna szynko rdzewieć. W takiej sytuacji zazwyczaj podejmuje się doraźne działania, jednak zdecydowanie lepiej jest uszczelnić garaż blaszany. Zastanawiasz się jak wykonać uszczelnienie garażu?

Pierwszym krokiem jest zbadania poziomu wilgotności. Szacuje się, że wilgotność na poziomie 60% to jest idealna wartość dla rozwoju rdzy. Jeżeli wilgotność przekroczy 70%, to rozpoczyna się proces powstawania pleśni.

Najczęściej za wilgoć w garażu odpowiadają trzy przyczyny: problemy z izolacją, słabe zabezpieczanie podłogi oraz nadmierna kondensacja pary wodnej pod sufitem. Jeżeli budynek jest nieprawidłowo zaprojektowany lub zbudowany możemy mieć do czynienia ze wszystkimi trzema problemami.

Każdy z tych problemów jest inny i każdy wymaga innego działania. Poniżej kilka sprawdzonych i skutecznych sposobów na walkę z wilgocią w garażu. Jednak podobnie jak w przypadku chorób, tak w przypadku wilgoci najlepiej jest nie dopuścić do jej rozwoju niż potem z nią walczyć.

Brak odpowiedniej wentylacji w garażu

Wentylacja jest podstawowym sposobem walki z wilgocią w garażu. Zapewniając ciągłą cyrkulację nie tylko usuwane są opary z paliwa lub innych chemikaliów, ale również odprowadzana jest para wodna. Wentylacja pomaga w ograniczeniu zjawiska jakim jest kondensacja.

Wentylacja garażu jest obowiązkiem, który wynika wprost z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych budynków. W przypadku garażów nieogrzewany wystarczające są otwory wentylacyjne. Jeżeli pomieszczenie jest ogrzewane, to minimalnym wymaganym systemem wentylacji jest wentylacja grawitacyjna.

Problemy z wilgocią w garażu mogą świadczyć o tym, że system wentylacji jest niewystarczający lub pracuje w sposób nieprawidłowy. Jeżeli w garażu mamy system wentylacji grawitacyjnej to w pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić czy napływ powietrza przez otwory przebiega bez problemu.

System wentylacji grawitacyjnej będzie działał bez problemu tylko w sytuacji, kiedy różnica temperatury pomiędzy temperaturą w garażu a zewnętrzną będzie wynosiła minimum 10-12 stopni. W przypadku garażu blaszanego, który nie jest ocieplony osiągnięcie tego parametru zimą może być bardzo trudne. Warto rozważyć przeprowadzenie termomodernizacji.

Jeżeli rozważasz uszczelnienie garażu, to należy również pomyśleć o zmianach w systemie wentylacji.

Wilgoć w garażu blaszanym – uszczelnienie garażu blaszanego

W przypadku garaży blaszanych stosowana jest tylko wentylacja naturalna, czyli kratki wentylacyjne oraz wszelkiego rodzaju naturalna nieszczelności w konstrukcji. W przypadku kratek wentylacyjnych przeważnie są to dwie kratki, które mają wymiar 14×14 cm. Jedną kratkę montuje się nad podłogą a drugą blisko sufitu. Warto upewnić się, że kratki z tej wentylacji nie są niczym zasłonięte.

Drenaż wody

Za pojawienie się wilgoci w garażu odpowiada zarówno zła izolacja podłogi jak i źle wykonane podłoże. Pierwszy przypadek odpowiada za przedostawanie się wilgoci od spodu, w drugim wypadku możemy mieć do czynienia z podtapianiem podłogi przez wodę z zewnątrz.

Równie ważnym elementem jest zabezpieczenie odprowadzenia wody z dachu. Oprócz montażu systemu rynien ważne jest, aby zadbać o jego drożność. Jeżeli to zaniedbamy to podczas intensywnych opadów woda może nam zalać cały garaż.

 

Szczelna izolacja garażu blaszanego

Zabezpieczyć blaszany garaż przed wilgocią możemy na wiele sposobów. Zdecydowana większość z nich powinna być wykonana na etapie budowy garażu blaszanego. Żeby uniknąć grzyba i pleśni w naszym garażu należy dobrać odpowiednie materiały do hydroizolacji.

Do najpopularniejszych zaliczymy wodoszczelny tynk oraz różnego rodzaju masy bitumiczne, membrany i środki półpłynne. Tego rodzaju środki po wyschnięciu tworzą twardą powłokę, która z jednej strony zabezpiecza przed wilgocią, a z drugiej strony wyrównuje nam ściany.

Co zrobić żeby blacha się nie skraplała?

Tutaj najlepszym rozwiązaniem będzie specjalna wysoko przepuszczalna membrana. Skraplająca się woda trafi na membranę i swobodnie po niej spływnie. Oczywiście musimy zadbać o odprowadzenie tej wody.

 

Jak widać sposobów na uszczelnienie garażu jest całkiem sporo. Tylko od nas zależy jak podejdziemy do tematu i jakiego rodzaju metody do uszczelniania zastosujemy.