Lifestyle

Gajowiec żółty – uprawa, pielęgnacja

Gajowiec żółty (jasnota gajowiec)to bylina należąca do rodziny jasnotowatych. W Polsce spotykana bardzo często w lasach i zaroślach. Jest to gatunek pospolity. Gajowiec żółty charakteryzuje się żółtymi kwiatami o charakterystycznych liściach srebrno nakrapianych, kwiaty wyrastają w kątach liści,. Ze względy na swoje walory estetyczne roślina jest chętnie wykorzystywana do upiększania ogrodów, a także jako roślina okrywowa / bylina okrywowa sadzona pod koronami drzew.

Do zwiększania walorów estetycznych ogrodu największą popularnością cieszą się określone odmiany tej rośliny mające żólty kolor kwiatów. Oprócz podstawowej formy tego gatunku najczęściej sięgamy po jej atrakcyjniejsze odmiany. Największą popularnością cieszą się „Variegatum” (gajowiec żółty variegatum) z pięknymi żółtymi kwiatami,” Florentinum” posiadająca blaszki liściowe wybarwione na kolor srebrny i” Hermann’s Pride” jako odmiana o charakterystycznych wąskich liściach, na których widnieją srebrne smugi. Inną nazwą rośliny jest jasnota gajowiec.

Pielęgnacja i uprawa gajowca żółtego – gajowiec żółty pielęgnacja

512px-Goldnessel_b_%28Lamium_galeobdolon%29 Gajowiec żółty - uprawa, pielęgnacjaGajowiec żółty jest mało wymagający w uprawie. Preferuje jednak stanowiska półcieniste i w takich warunkach radzi sobie najlepiej. Zdecydowanie gorzej poradzi sobie na stanowiskach nasłonecznionych i mocno zacienionych. Przeżyje, ale jego rozwój nie będzie tak okazały. Gatunek ten preferuje żyzne, bogate w składniki pokarmowe gleby próchnicze. Z powodzeniem możemy go zasadzić na naszych balkonach i tarasach. Jeżeli dodatkowo wzmocnimy roślinę odpowiednim nawozem, odwdzięczy nam się pięknym kwitnieniem.

Pamiętać należy jednak, że Gajowiec żółty zaliczany jest do roślin wyjątkowo ekspansywnych, szybko się rozrasta i zabiera nowe przestrzenie. Sadząc go w ogrodzie, pamiętajmy zatem, aby zachować odpowiednią rozsadę i dbać o odpowiedni odstępy między roślinami. Roślina preferuje gleby żyzne.

Wymagania i uprawa odmiany gajowca żółtego

Gajowiec żółty lubi stanowiska półcieniste i lekko zacienione. Najlepiej sprawdzi się żyzna gleba próchnicza, niezbyt wilgotna, roślina preferuje gleby żyzne. Gatunek ten można sadzić na wiosnę lub jesień wprost do gruntu. Jest gatunkiem odpornym na mróz o małych wymaganiach. W przypadku suszy dobrze jest go podlać, nie wymaga nawożenia. Lubi się szybko rozrastać, dlatego przy sadzeniu należy pamiętać o odległościach, aby nie zagłuszył pozostałych roślin.

Zastosowanie gajowca żółtego

Gajowiec żółty, znany również jako berberys, to roślina, która znana jest już od wieków. Gajowiec żółty bardzo dobrze sprawdza się w naszych ogrodach, Można go użyć do tworzenia rabat na większych powierzchniach oraz w miejscach zacienionych, na których nie rośnie trawa. Wtedy bylina ta spełni funkcję okrywową. Często sadzona pod konarami drzew.

Warto też zaznaczyć, że jej żółte kwiaty i liście mają zastosowanie w ziołolecznictwie. W medycynie naturalnej, gajowiec żółty jest stosowany jako skuteczny środek przeciwzapalny, przeciwbakteryjny i przeciwwirusowy oraz pomaga w w zaburzeniach trawienia. Ponadto, roślina ta ma działanie moczopędne, oczyszczające i tonizujące na układ trawienia.

W kosmetyce natomiast, gajowiec żółty jest wykorzystywany jako składnik kremów i balsamów do skóry z problemami trądzikowymi i łojotokowymi. Jego owoce, choć niejadalne, są wykorzystywane do produkcji syropów i dżemów.

Teraz już wiesz, jakie ma zastosowanie gajowiec żółty.

Gajowiec żółty – sadzenie, podłoże, ściółkowanie

Sadzenie powinno odbywać się dwa razy do roku na wiosnę i jesień z wyjątkiem roślin w donicach, które można wysadzać przez cały sezon. Należy jedynie pamiętać o regularnym podlewaniu. Jeżeli zależy nam na szybkim zadarnieniu, powinniśmy wysadzić ok. 10 roślin na 1 m2.

Przed sadzeniem warto podłoże przekopać wraz z kompostem, a po posadzeniu rośliny wysypać warstwę ściółki, która zatrzyma parowanie wody z podłoża i powstrzyma pojawienie się chwastów. Do tego zabiegu najlepiej sprawdzi się przerobiony kompost, kora sosnowa lub liście.

Gajowiec żółty – podlewanie i nawożenie

Podlewanie zależy od wieku rośliny. Przy młodych egzemplarzach podlewać należy regularnie, przy starszych roślinach jedynie w warunkach suszy. Jeżeli Gajowca Żółtego posadzimy na odpowiednio przygotowanej, żyznej glebie dalsze nawożenie nie będzie już konieczne.

Rozmnażanie gajowca żółtego

Aby odmłodzić roślinę dobrze jest ją od czasu do czasu podzielić. To najefektywniejszy sposób na jej rozmnażanie.

Właściwości lecznicze

Gajowiec żółty nie tylko pełni funkcję estetyczną, ale ma również zastosowanie lecznicze. Wykorzystywany jest jako środek wspomagający wykrztuszanie flegmy podczas nieżytu górnych dróg oddechowych. W przypadku przeziębienia warto sięgnąć po tę roślinę.

Gajowiec żółty dla kobiet

Warto też wspomnieć, że dawniej zalecano kobietom cierpiącym na dolegliwości ginekologiczne picie naparu z tej rośliny. Obecnie również stosuje się ją, aby wspomóc zajście w ciążę. Pamiętajmy jednak, że zioła mogą wchodzić w reakcje niepożądane z innymi lekami, dlatego, jeżeli zdecydujemy się na ziołolecznictwo, nigdy nie powinniśmy działać bez zawsze konsultacji ze specjalistą.

Napar z gajowca żółtego

Dobroczynny napar z Gajowca żółtego można bez większego kłopotu zrobić samemu. Należy jedynie spełnić kilka warunków. Liście i żółte kwiaty zbiera się na wiosnę w okresie od kwietnia do maja, a następnie suszy się je na tzw. susz. Napar zaparzamy według proporcji: jedną łyżkę suszu zalewamy 250 ml gorącą wodą i odstawiamy pod przykryciem na ok. 10 min. Można do smaku dodać łyżeczkę miodu.

Gajowiec żółty uznawany jest za chwast, jednak jak widać, jest to roślina nie tylko wykorzystywana w ogrodnictwie do ozdoby, ale także ma zastosowanie w ziołolecznictwie. Jest przy tym rośliną mało wymagającą, bez większych oczekiwań, dlatego warto ja zasadzić w ogrodzie lub na tarasie w doniczkach. Przy niewielkim zaangażowaniu na pewno odwdzięczy się nam pięknym wyglądem.

 

Polecane wpisy na blogu: