Kasztanowiec australijski
Kasztanowiec australijski (Castanospermum australe) jest to roślina z rodziny bobowatych (Fabaceae), potocznie nazywana drzewem fasolowym. W środowisku naturalnym przybiera postać okazałego drzewa dorastającego do 30-40 m wysokości i mającego rozłożystą koronę. Można ją spotkać w deszczowych lasach Australii.
W wielu regionach świata jest jednak uprawiana jako roślina doniczkowa, która osiąga znacznie mniejsze rozmiary. W środowisku naturalnym głównym zapylaczem są nietoperze.
Jak wygląda kasztanowiec australijski i opis rośliny
Castanospermum australe charakteryzuje się bardzo rozłożystą koroną, na której rosną duże, liście o strukturze pierzastej. Liście kasztanowca złożone są z kilkunastu dużych listków o owalnym lub szeroko lancetowatym kształcie. Mają charakterystyczny ciemnozielony kolor, są skórzaste i błyszczące. Wzdłuż ogonka można zaobserwować wyraźnie zaznaczony nerw główny.
Przy uprawie doniczkowej, kasztanowiec australijski posiada zdolność do kwitnienia. Kwiaty na końcu pędów tworzą duże, groniaste kwiatostany, koloru czerwono-żółtego. Po okresie kwitnienia przekształcają się w owocostany, które swoim kształtem przypominają fasolę. Występują pod postacią sztywnych, wydłużonych strąków, które wypełniają brązowo-brunatne nasiona. Ze względu na swój wygląd kasztanowiec jest dlatego potocznie nazywany drzewem fasolowym.
Kasztanowiec australijski wymagania
Kasztanowiec australijski ze względu na środowisko, z którego pierwotnie pochodzi, charakteryzuje się dosyć szczególnymi warunkami do uprawy. Wymaga regularnego, aczkolwiek umiarkowanego podlewania, gdyż nie toleruje suszy i zalania. Preferuje jasne stanowiska, ale nie bezpośrednio wystawione na promienie słoneczne, dla zdrowia rośliny chronimy liście przed bezpośrednim słońcem. Warto mieć w domu tą roślinę z lasów deszczowych Australii, należy pamiętać, że lubi podwyższoną wilgotność powietrza w okresie wegetacyjnym.
Dobrze się rozwija przy lekkim osłonięciu. Chcąc uprawiać kasztanowca australijskiego, dobrze jest zapewnić mu żyzną, lekko wilgotną, próchniczą glebę o lekko kwaśnym odczynie pH. Jest to roślina bardzo wrażliwa na zmiany temperatury, dlatego musimy pilnować, aby temperatura pokojowa nie spadła poniżej 15 st. Celsjusza.
Dobrym pomysłem jest raz na jakiś czas spryskać go letnią wodą lub w pobliżu donicy umieścić nawilżacz powietrza. Kasztanowiec bardzo lubi wilgotne powietrze, dlatego, jeżeli zauważymy, że końcówki liści zaczynają żółknąć to znak, że powietrze w pomieszczeniu może być za suche. Taką obserwację należy wprowadzić zwłaszcza w zimie, kiedy powietrze często jest przesuszone przez ogrzewanie. Profilaktycznie możemy ustawić doniczkę na podstawce z wilgotnym keramzytem.
Jeżeli zdecydujemy się na uprawę kasztanowca australijskiego, należy wiedzieć, że rozmnażanie tej rośliny w warunkach amatorskich jest praktycznie niemożliwe, gdyż nasiona szybko tracą zdolność do kiełkowania. Zdecydowanie lepszym pomysłem będzie udanie się do centrum ogrodniczego lub pobliskiej kwiaciarni i zaopatrzenie się już w gotowe sadzonki.
Będziemy mieć wtedy pewność, że roślina się przyjmie. Zazwyczaj występuję ona pod postacią kilku sadzonek o sztywnych, nagich pędach w kolorze zielonym, zakończonych pióropuszem dużych liści oraz wyrastających z podłoża okazałych nasion. Wygląd sadzonki przypomina miniaturowy las.
Kasztanowiec australijski pielęgnacja
Pielęgnacja kasztanowca australijskiego polega głównie na utrzymaniu odpowiedniej wilgotności gleby. Nie możemy zatem ani go przelewać, ani przesuszać. Kolejne podlanie powinno nastąpić, gdy 1/4 bryły przeschnie, wtedy mamy pewność, że postępujemy właściwie i nie dojdzie do pomyłki. Utrzymanie wilgotności nie dotyczy tylko gleby, ale również warunków w pomieszczeniu, w którym stoi roślina. Powinny być one zbliżone do jej naturalnego środowiska, z którego pochodzi ten gatunek, dlatego latem odpowiednia temperatura pomieszczenia, to ok. 24 st. C, a zimą nie powinna być mniejsza niż 15 st. Celsjusza. W przyadku gdy roślina stoi na tarasie warto zadbać o wilgotne podłoże.
Jeżeli zauważymy, że liście kasztanowca opadają, powinniśmy pomyśleć o przeszczepieniu kasztanowca. Dobrze jest taki zabieg wykonać raz do roku.
Ponieważ kasztanowiec jest wrażliwy na gnicie korzeni, dobrze jest pomyśleć o cyklicznym nawożeniu. Można zastosować nawóz do azalii lub paproci, odpowiednio rozcieńczony.
Pamiętajmy jeszcze o jednej zasadzie, aby nie wystawiać go bezpośrednio na promienie słoneczne.
Kasztanowiec australijski – rozmnażanie i przesadzanie
Wybierając ten gatunek, możemy zakupić go w trzech postaciach: jako już wyrośnięte drzewko, sadzonki lub nasiona. Jeżeli zdecydujemy się uprawianie kasztanowca od nasionek, które należy umieścić w glebie z dodatkiem gruboziarnistego piasku i torfu wysokiego. Należy to zrobić do połowy ich wysokości, a na dno wyłożyć keramzyt, aby zapewnić pełną przepuszczalność i nie doprowadzić do przelania podłoża.
Do przesadzania wybieramy najlepiej te silnie rosnące. Korzenie, które wyrastają u podstawy łodygi, nie powinny być przykryte ziemią.
Jeżeli będziemy uprawiać kasztanowca australijskiego zgodnie z tymi wytycznymi, z pewnością będziemy się cieszyć zdrową i pięknie wyglądającą rośliną ozdobną.
Inne ciekawe rośliny doniczkowe: Pasiatka Zwisła, Skrzydłokwiat lub Peperomia Tępolistna.