Lifestyle

Jak odgrodzić się od sąsiada?

Wiele osób ma naturalną potrzebę odgrodzenia się od swoich sąsiadów. Najczęściej powodem takiej decyzji jest wścibski wzrok sąsiadów, którzy zaglądają na działkę. W takiej sytuacji warto jest pomyśleć o skutecznym i ładnym odgrodzeniu się od sąsiada. Dzięki temu zyskamy własną i prywatną przestrzeń. Pamiętać należy o tym, aby nasze ogrodzenie nie naruszało prawa budowlanego. Poniżej znajdziecie kilka przydatnych inspiracji, które pomogą w odgrodzeniu się od wzroku sąsiada.

Sprawdzone sposoby na odgrodzenie działki i budowanie ogrodzenia

Jest kilka sprawdzonych metod. Jedną z najbardziej popularnych jest naturalna osłona z roślin. Rośliny jako naturalna zasłona od sąsiada to bardzo dobry pomysł. Takie ogrodzenie pomoże nam nie tylko odgrodzić się od wzroku sąsiada ale również będzie atrakcyjnie wyglądało. Rośliny w ogrodzie z całą pewnością dodadzą uroku.

Jak odgrodzić się od sąsiada – roślinne ogrodzenie

Do wyboru mamy dwie metody. Możemy za pomocą roślin zamaskować mur lub siatkę czy też płot panelowy oraz możemy postawić na wolnorosnące żywopłoty. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy.

Jeżeli zdecydujemy się na gęsty wolno rosnący płot to musimy wiedzieć jakie wybrać rośliny. Do tego rodzaju ogrodzenia najpopularniejszy i najlepszy będzie Buk czerwony, cyprysik, grab i jak i klon polny.

Jeżeli chcemy zdecydować się na klasyczny żywopłot to doskonałym rozwiązaniem będą bukszpany, tuje czy też berberysy.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że rośliny są dość tanim sposobem oddzielenia się od sąsiada. Oczywiście tego rodzaju ogrodzenie również ma swoje minusy. Musimy poświęcać czas na jego regularną pielęgnację.

Klasyczny płot – płot drewniany

Klasyka zawsze jest w cenie. Drewniany płot to dobre rozwiązanie, z jednej strony daje nam poczucie bezpieczeństwa, a z drugiej strony oddziela naszą działkę od wścibskich spojrzeń. Warto również zauważyć, że płot może bardzo dobrze prezentować się wizualnie dzięki czemu będzie wspaniałą ozdobą naszej działki.

Drewniane płoty zazwyczaj wykonywane są z drewna sosny. Drewno to jest najtańsze na rynku, ale uczciwie należy powiedzieć że jest również najmniej wytrzymałe. Rozwiązanie to z całą pewnością będzie droższy niż zasadzenie żywopłotu, ale ostateczna cena zależeć będzie od wielu różnych czynników. Między innymi wysokość płotu czy też jego grubość. Oczywiście jeżeli zdecydujemy się na droższy rodzaj drewna, całe ogrodzenie będzie znacznie droższe.

Budowa ogrodzenia z drewna może jednak wymagać od nas sprawdzenia w urzędzie czy możemy taki płot postawić. Miejsce postawienia płotu jest sprawnie uregulowane i należy się stosować do konkretnych przepisów.

Drewniane panele, ogrodzenie palisadowe

Skoro jesteśmy przy drewnie, to kolejnym pomysłem na ogrodzenie będą pergole lub drewniane panele. Zaletą takiego rozwiązania jest bardzo szybki montaż oraz stosunkowo niewiele zajmowanej powierzchni. Tego rodzaju rozwiązania bardzo często spotykane są w mieście na balkonach, tarasach lub w domach szeregowych.

Drewniane pergole pozwalają na stworzenie miejsca do cichego relaksu. Jeżeli dodamy do tego zadaszenie, to zyskujemy miejsce do siedzenia na długie miesiące.

Zasłoń się budynkiem

Drewno można wykorzystać jeszcze w jeden ciekawy sposób do odgrodzenia się od sąsiada. Wcale nie musimy budować tylko i wyłącznie płotu. Możemy postawić na przykład altankę lub drewutnie. Dzięki temu zyskujemy po pierwsze budynek, a po drugie zasłaniamy się przed wzrokiem sąsiada. Zanim zdecydujesz się na postawienie konkretnej altany warto sprawdzić jej rozmiar i obowiązujące regulacje prawne.

Odpowiednia altana ogrodowa lub drewutnia potrafi zapewnić bardzo wiele prywatności. Jednocześnie będzie funkcjonalnym dodatkiem do ogrodu. Oczywiście tego typu rozwiązanie będzie dość kosztowny w porównaniu z ogrodzeniem jakim jest żywopłot.

Kamienie, cegły itd. Itp.

Innym sposobem na oddzielenie się od sąsiada może być budowa kamiennego murka lub muru z tradycyjnej cegły. Jest to rozwiązanie droższe od płotu z drewna, ale ogrodzenie takie będzie prezentowało się znacznie bardziej efektownie oraz przetrwa wiele lat. Dużą zaletą murowanego ogrodzenia jest to, że nie wymaga ono niemalże żadnej konserwacji. Decydując się na murowane ogrodzenie należy pamiętać o prawie budowlanym i spełnić wszelkie wymagane przepisami obowiązki.

Kolejnym ciekawym pomysłem są gabiony. Jest to połączenie stalowych koszy z kamieniami, które wypełniają środek tych koszy. Tego rodzaju ogrodzenie z całą pewnością jest ciekawym pomysłem i warto go rozważyć szukając sposobu na odgrodzenie się od sąsiada. Oprócz ciekawego wyglądu ogrodzenie z gabionów jest dość tanie.

Gabiony bardzo dobrze sprawdzą się w miejscach gdzie chcemy odgrodzić się tylko częściowo. Bez problemu można zabudować nimi tylko kilka metrów w przestrzeni. To wszystko sprawia, że zyskują one coraz więcej na popularności.

Prześwitujące ogrodzenie

Jeżeli działka nie jest ogrodzona to mamy pewną dowolność w budowie ogrodzenia. Zdarzają się jednak sytuacje, że jest już zamontowana siatka lub płot. Zazwyczaj takie ogrodzenie nie daje poczucia prywatności. Na szczęście jest również sposób aby temu zaradzić.

Na rynku dostępnych jest wiele gotowych rozwiązań. Do najpopularniejszych zaliczymy maty ogrodzeniowe wykonane z tworzywa sztucznego lub z drewna. Możemy zastosować również osłonę bambusową lub specjalną siatkę wykonaną z dzianiny.

Każde z przedstawionych rozwiązań oprócz plusów ma również minusy. Ogrodzenie wykonane z tworzyw sztucznych będzie najbardziej wytrzymałe, ale dla wielu osób może być mało estetyczne. Na przeciwnym biegunie są osłony na przykład wykonany z bambusa. Będą one wspaniałą ozdobą naszego ogrodu, ale pod wpływem wiatru czy też opadów atmosferycznych bardzo szybko mogą stracić swój pierwotny wygląd.

Wybór materiałów do ogrodzenia jest bardzo szeroki i każdy bez problemu znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Dzięki temu będziemy mogli stworzyć swój przyjazny i klimatyczny zakątek w ogrodzie.

Ogrodzenie od sąsiada a przepisy, czym odgrodzić się zgodnie z przepisami

Poczucie prywatności jest bardzo ważne i chęć odgrodzenia się od sąsiadów jest naturalne. Jednocześnie nasz ogród może zyskać na tym wizualnie. Należy jednak pamiętać, że również w tym zakresie obowiązują normy i przepisy prawne.

Jeżeli stawiamy ogrodzenie pomiędzy działka mi bezpośrednio na granicy, to decyzja o wyglądzie ogrodzenia oraz odpowiedzialność za utrzymanie jego w odpowiednim stanie technicznym z spoczywa na osobie na której gruncie stoi ogrodzenie. Możliwe jest wspólne ustawienie ogrodzenia z sąsiadem, ale musimy mieć pewność że będzie on przykładał się do utrzymania go w odpowiednim stanie technicznym. Jeżeli zastanawiacie się nad postawieniem płotu na granicy, to należy pamiętać że niezbędna jest zgoda sąsiada.

Życie jednak pokazuje, że bardzo często jest problem z porozumieniem się z najbliższymi sąsiadami. W takiej sytuacji najmądrzejszym rozwiązaniem będzie postawienie ogrodzenia na swojej działce. Pamiętaj o tym, że linia granicy według prawa jest miejscem wspólnym.

Oprócz miejsca ustawienia ogrodzenia ważna jest również jego wysokość oraz odległość od ścian sąsiada. Jeżeli ściana sąsiada nie ma otworów okiennych to ogrodzenie możemy postawić w odległości 3 m od ściany. W przypadku gdy ściana ma otwory okienne wówczas odległość powinna wynosić 4 m.

Maksymalna dopuszczalna wysokość ogrodzenia wynosi 2.2 metra. Możliwe jest wybudowanie wyższego ogrodzenia w sytuacji kiedy nasz dom znajduje się w zagłębieniu. Wówczas jednak konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę.

Jak widać pomysłów na odgrodzenie się od sąsiada jest całkiem sporo. Najprościej jest porozumieć się z sąsiadem i zbudować wspólne ogrodzenie. Jeżeli jednak nie będzie to możliwe, to z całą pewnością da się wybrać coś z przedstawionych powyżej pomysłów.

 

Polecany artykuł na blogu: