Moda STO

Modne życie

Lifestyle

Bodziszek ROZANNE

Jest to bylina, która charakteryzuje się mocno zielonymi, klapowanymi liśćmi, osadzonymi na długich ogonkach. Uwagę przyciągają drobne kwiaty o delikatnej, niebiesko-fioletowej oraz lawendowej barwie z białym środkiem o purpurowym unerwieniu. Ich wielkość jest znacznie większa niż u innych bodziszków. Roślina tworzy rozłożyste i gęste kępy o regularnym kształcie, które dorastają nawet do 50 cm wysokości.

Bodziszek Rozanna jest odmianą, którą cechuje bardzo obfite kwitnienie od czerwca aż do jesieni do pierwszych przymrozków. Pod koniec kwiaty przybierają wyrazistą czerwoną barwę. Oprócz niezwykłych walorów dekoracyjnych bodziszek może być wykorzystany jako roślina okrywowa. Ze względu na swoje niewielkie wymagania co do samej uprawy idealnie sprawdzi się nie tylko na rabatach, ale również będzie cieszyć nasze oko posadzony w donicach i pojemnikach. Najlepiej toleruje stanowiska ocienione.

Bylina ta jest bardzo chętnie wykorzystywana do nasadzeń nie tylko dlatego, że ma wydłużony okres kwitnienia, ale jest bardzo prosta w uprawie. Jest w pełni mrozoodporna i nie wymaga okrywania na zimę. Możemy być pewni, że z powodzeniem odbije na kolejny sezon. Żeby roślina była silna i obficie zakwitła należy jedynie wykonać cięcie zeszłorocznych pędów i zastosować odpowiednie nawożenie nawozem organicznym. Bodziszek Rozanna jest rośliną, przyciągająca wiele zapylaczy, gdyż jest miododajna.

 

Bodziszek Rozanne wykorzystywany jest do sadzenia w grupie między drzewami i krzewami, jako roślina okrywowa. Doskonale prezentuje się na rabatach bylinowych, zwłaszcza w połączeniu z innymi bodziszkami i szałwiami. Z pewnością takie zabiegi uatrakcyjnią nam rabaty w przydomowym ogrodzie.

Bylina ta z powodzeniem spełni funkcję zadarniającą i bardzo szybko zaadoptuje się do nowych warunków. Ma bardzo dużą tolerancję wobec gleby, jednak aby dobrze się czuła i pięknie kwitła, należy do jej sadzenia wykorzystać podłoże przepuszczalne o umiarkowanej wilgotności. Jeżeli wybierzemy dla niej stanowiska nasłonecznione lub półcieniste odwdzięczy się nam bardzo szybko.

 

Uprawa i wymagania

 

Ta odmiana nie jest wymagająca, jeżeli chodzi o pielęgnację i warunki glebowo klimatyczne. Najlepiej czuję na stanowiskach, w których jest półcień, ale toleruje również stanowiska nasłonecznione i zacienione. Nie ma wymagań odnośnie gleby, pod warunkiem, że jest przepuszczalna i lekko wilgotna. Znosi niską i wysoką temperaturę. Do jej dalszego wzrostu pobudza ją usuwanie kwiatostanów, które już przekwitły. Dobrze jest także wycinać stare liście.

Gdzie posadzić?

 

Bodziszek Rozanne Geranium dobrze wygląda w ogrodach naturalistycznych, które są mniej formalne. Można nią podsadzić róże i na obwodach rabat. Ciekawym pomysłem będzie wsadzenie jej do pojemników i donic, które będą zdobić nasze tarasy i wejścia do domu. Wykorzystanie tej byliny do wiszących doniczek i skrzynek balkonowych, to również bardzo dobry pomysł. Należy tylko pamiętać, że w tej formie roślinę trzeba ochronić przez ujemnymi temperaturami.

 

Bodziszek Rozanne Geranium – Zastosowanie

 

Bodziszek najlepiej jest sadzić w rozstawie między 50 a 60 cm. Wykorzystywany jest do obsadzania zewnętrznych części rabat. Ze względu na piękne, lawendowe kwiatostany doskonale tworzy połączenia z innymi roślinami o podobnej wielkości i kształcie. Można go z powodzeniem posadzić w towarzystwie przetaczników, szałwii omszonej, a także kocimiętką. Ciekawym pomysłem przy aranżacji naszego ogrodu jest połączenie go z trawami ozdobnymi. Tam, gdzie jest więcej cienia dobrze będą wyglądać kompozycje z Brunnerami

 

Oto kilka kluczowych przykładów dlaczego Bodziszek Rozanne jest tak atrakcyjną rośliną, wartą uwagi. Nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych i potrafi wiele znieść, zarówno jeżeli chodzi o stanowisko, ale także o wachania tamperatur. Z pewnością będzie ozdobą każdego ogrodu.