Moda STO

Modne życie

Lifestyle

Pomysły na układ ogrodu: 12 wspaniałych sposobów na aranżację działki ogrodowej

Nie możesz zdecydować, gdzie umieścić swoje miejsce do siedzenia, trawnik lub basen? Nasze pomysły na układ ogrodu są tutaj, aby pomóc w tej decyzji.

Te pomysły na układ ogrodu z pewnością przydadzą się, jeśli chodzi o aranżację działki ogrodowej. W końcu, niezależnie od tego, czy masz zupełnie nową przestrzeń do pracy, czy chcesz zaktualizować tę, którą już masz, łatwo nie będzie, musisz zaplanować i odpowiedzieć na pytanie gdzie, co umieścić.

 

Ty (miejmy nadzieję) wiesz, jakie rzeczy chcesz mieć w swoim ogrodzie – relaksujące miejsce do siedzenia, może kawałek trawy, może grządkę warzywną lub dwie… Ale jeśli nie są ustawione w optymalnych miejscach, to będzie wpływają na to, jak korzystasz z przestrzeni i cieszysz się nią. Jak się okazuje, złym pomysłem jest po prostu wrzucać wszystko i mieć nadzieję na najlepsze. Aby stworzyć ogród, który nie tylko świetnie wygląda, ale także działa na bardziej praktycznym poziomie, należy wziąć pod uwagę wiele rzeczy.

 

Aby pomóc Ci w rozpoczęciu, zebraliśmy wiele pomysłów na układ ogrodu, które możesz wykorzystać na własnej działce. Po prostu przewijaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

 

 1. USTAW BASEN OBOK DOMU

pomysły aranżacji ogrodu: woda otoczona brukiem na nowoczesnej działce

 

Dobre pomysły na aranżację ogrodu pomogą Ci w pełni wykorzystać swój basen

 

Jeśli chodzi o pomysły na architekturę krajobrazu , basen jest z pewnością jednym z bardziej luksusowych. Ale nie muszą być wielkimi, wielkimi rzeczami. Mniejsze, kanciaste, takie jak ta, pięknie sprawdzają się we współczesnych fabułach, zwłaszcza jeśli są otoczone stonowaną kostką brukową w stonowanej szarości.

 

POLECANE FILMY DLA CIEBIE…

BLISKO

Jeśli chodzi o wybór miejsca, w którym chcesz je umieścić, zastanów się, które obszary Twojej działki są nasłonecznione. Dzięki temu pływanie i opalanie się w pobliżu będzie o wiele przyjemniejsze – nie chcesz, aby drżały Ci w cieniu.

 

 

Umieszczenie go pod oknami domu pozwoli również lśniącym odbiciom odbijać się od wody do wnętrza pomieszczeń, co ma ładny efekt. Co więcej, posiadanie domu w pobliżu przydaje się, gdy chcesz sięgnąć po czysty ręcznik lub zimny napój.

 

 1. ODDZIELNE MIEJSCA DO SIEDZENIA Z TRAWNIKIEM

pomysły na układ ogrodu: nowoczesny ogród ze ścieżką z kamienia na trawniku

 

Pomysły na układ ogrodu użyte na tej działce są idealne do rozrywki na świeżym powietrzu

 

(Źródło zdjęcia: Przyszłość)

Zawsze fajnie jest mieć więcej niż jedną opcję, jeśli chodzi o wybór miejsca do siedzenia – mówią, że różnorodność jest w końcu przyprawą życia. Jeśli więc masz miejsce, wybierz dwa miejsca na meble ogrodowe, na przeciwległych końcach działki.

 

Tutaj elegancki odcinek podwyższonej nawierzchni zapewnia osłonę przeciwsłoneczną, z której można podziwiać zielony trawnik. Na dole ogrodu znajduje się kolejne miejsce do siedzenia, schowane za zasłoną z liści i pod oszałamiającą pergolą. Jeśli lubisz organizować przyjęcia w ogrodzie lub masz dużą rodzinę, jest to świetny sposób na zmianę scenerii lub umożliwienie ludziom rozproszenia się w zrelaksowany sposób.

 

Aby jeszcze bardziej wykorzystać długość swojej fabuły, rozwal ognisko na drugim końcu. W ten sposób nadal będziesz kuszony, aby zapuścić się w kosmos, nawet gdy pogoda się ochłodzi.

 

 1. WYKORZYSTAJ W PEŁNI WIECZORNE SŁOŃCE

pomysły na układ ogrodu: ogród z miejscem do siedzenia pod dużym dębem

 

Zastanów się, gdzie pada słońce, gdy myślisz o swoich pomysłach na aranżację ogrodu

 

(Źródło zdjęcia: Jon Lovette/Getty Images)

 

Jeśli chodzi o pomysły na aranżację ogrodu, absolutnie kluczowe jest ustalenie, gdzie znajdują się słoneczne i zacienione miejsca w ciągu dnia. Ma to wiele implikacji, jeśli chodzi o aranżację Twojej przestrzeni – nie tylko do sadzenia (właściwa roślina, właściwe miejsce i tak dalej), ale także do siedzenia.

 

Na przykład popijanie czegoś zimnego podczas wygrzewania się w plamie wieczornego słońca to absolutna przyjemność. Dlaczego więc nie ustawić miejsca do siedzenia, aby w pełni wykorzystać ten wspaniały blask? Podniesiony, okrągły taras i pobliska sofa na zewnątrz robią to właśnie w oszałamiającym przykładzie powyżej.

 

Szukasz więcej inspiracji? Zapoznaj się z naszymi pomysłami na siedzenia na zewnątrz .

 

 1. UŻYJ POZIOMÓW, ABY ROZBIĆ PRZESTRZEŃ

pomysły na aranżację ogrodu: schody prowadzące na trawnik

 

Ten trójpoziomowy ogród jest funkcjonalny i stylowy

 

(Źródło zdjęcia: Colin Poole/Przyszłość)

Pomysły na wielopoziomowe ogrody świetnie nadają się do wyrównania trudnej, pochyłej działki. Ale są również przydatne, jeśli chodzi o podział na strefy, więc dobrze jest rozważyć, jeśli chodzi o pomysły na układ ogrodu.

 

Ustaw jadalnię na świeżym powietrzu na niższym poziomie, a będzie ona bardziej osłonięta od wiatru, a także bardziej prywatna. Jeśli jest blisko domu, jeszcze lepiej – w ten sposób możesz wskakiwać i wyskakiwać, aby złapać dodatkowe napoje lub więcej przekąsek.

 

Trawnik jest świetnym elementem środkowego piętra tego ogrodu – będzie dobrze prosperować w słońcu, a za pomocą kilku poduszek i koców na zewnątrz zapewni miękkie miejsce do wypoczynku przez całe lato.

 

Masywne budynki ogrodowe, czy to szopy, domy letniskowe, czy biura, działają dobrze, gdy są schowane na końcu działek. Dodatkowo, jeśli pracujesz w swoim gabinecie ogrodniczym, dojazd ścieżką ogrodową stworzy mile widziane poczucie oddzielenia od zgiełku domowego życia.

 

 

 1. OTOCZ SWOJE PATIO TRAWNIKIEM, ABY UZYSKAĆ SOCZYSTY WIDOK

pomysły na układ ogrodu: zakrzywiona ścieżka prowadząca do schodów i miejsca do siedzenia

 

Uważaj na pas zieleni

 

(Źródło zdjęcia: Fotografia Todda Ryburna/Getty Images)

Jeśli chcesz umieścić swoje kluczowe przestrzenie rozrywkowe w pobliżu domu, spróbuj wygiąć wokół nich trawnik. Obszar otaczającej zieleni zapewni kojący widok ze wszystkich stron.

 

Dodaj też dużo kwietników w pobliżu, aby złagodzić wygląd. Nie zapomnij wybrać roślin kochających cień na zacienione miejsca – na przykład hosty zostały użyte wokół tych instrukcji powyżej.

 

Kręta ścieżka, która wije się wokół małych drzew, dodaje swobodnej atmosfery. Użyj tych samych materiałów, co na tarasie, aby uzyskać spójny wygląd. Pamiętaj, że w naszej funkcji możesz znaleźć o wiele więcej pomysłów na ścieżki ogrodowe .

 

 1. UŻYJ KRZYWYCH W SWOICH POMYSŁACH NA UKŁAD OGRODU

pomysły na układ ogrodu: zakrzywione krawędzie wokół łóżek prowadzące do zakrzywionego trawnika

 

Użyj kojących, zaokrąglonych funkcji w swoich pomysłach na układ ogrodu

 

(Źródło zdjęcia: Colin Poole/Przyszłość)

Mówiąc o krzywych, po prostu uwielbiamy te bielone kwietniki. Umieszczone po obu stronach ścieżki delikatnie przyciągają wzrok w dół fabuły, jednocześnie oferując subtelny ekran.

 

 

Przyjemny motyw jest odzwierciedlony w całym projekcie poprzez miękkie linie trawnika, ścieżki i drewnianego obrzeża. Ogólny wynik jest organiczny i kojący, a ładna niebieska szopa stanowi atrakcyjny punkt centralny.

 

 1. STWÓRZ PŁYNNY PRZEPŁYW MIĘDZY WNĘTRZEM I NA ZEWNĄTRZ

pomysły na układ ogrodu: nowoczesne tarasy warstwowe

 

Zintegruj przestrzeń życiową na zewnątrz dla swoich pomysłów na układ ogrodu

 

(Źródło zdjęcia: Jemma Watts/Future)

Życie na świeżym powietrzu jest w tym roku modne. Coraz więcej z nas używa naszych ogrodów jako przedłużeń naszych domów do jedzenia, gotowania i wypoczynku.

 

Jeśli więc omdlałeś nad naszymi pomysłami na kuchnię na świeżym powietrzu i myślisz o tym, aby się zanurzyć, rozważ umieszczenie go w pobliżu tylnych drzwi (punkty bonusowe, jeśli się odsuną). W ten sposób stworzysz płynny przepływ między wnętrzem i na zewnątrz – idealny na letnie miesiące. Jeśli chcesz podłączyć systemy zewnętrzne do sieci gazowej i wodociągowej, może to również ułatwić pracę.

 

 

Oczywiście, jeśli planujesz kuchnię na świeżym powietrzu, będziesz potrzebować eleganckiego miejsca do siedzenia i jedzenia w pobliżu. Korzystanie z desek dwupoziomowych, takich jak ten powyżej, tworzy subtelny podział między strefami.

 

 1. ZAAKCEPTUJ SYMETRIĘ DLA UPORZĄDKOWANEGO ODCZUCIA

pomysły na układ ogrodu: żywopłoty i ścieżka

 

Wypielęgnowane trawniki i zadbane topiary zapewniają ponadczasowy wygląd

 

(Źródło zdjęcia: Helen Cathcart/Przyszłość)

Symetryczne projekty zawsze będą przyjemne wizualnie i są ponadczasowym wyborem dla bardziej formalnych pomysłów na aranżację ogrodu. Połącz z wyrazistymi topiary, architektonicznymi kwiatami (biały agapant to elegancki wybór) i zadbanymi trawnikami, aby uzyskać oszałamiający efekt.

 

Mnóstwo starannie przyciętych, wiecznie zielonych żywopłotów pomoże podzielić działkę na różne „pokoje”, a także zwiększy poziom prywatności. Dodaj obramowaną ścieżkę na samym środku, aby podziwiać widok – a jeśli naprawdę chcesz odwrócić uwagę, rzeźba stanowi uderzający punkt centralny.

 

 1. OBRAMUJ SWOJĄ DZIAŁKĘ DZIKIMI KWIATAMI

pomysły na układ ogrodu: dzikie sadzenie wokół trawnika

 

Otocz pomysły na układ ogrodu dziką architekturą

 

(Źródło zdjęcia: Polly Eltes/Przyszłość)

 

Posiadanie bardziej naturalnego obszaru na swojej działce to świetny sposób na wspieranie lokalnej przyrody – po prostu rozrzuć garści nasion polnych kwiatów i pozwól, aby trawa rosła. Rezultatem będzie kolorowa, łatwa w utrzymaniu przystań dla zapylaczy.

 

Jeśli jednak chcesz, aby obszary bliżej domu wyglądały bardziej uporządkowane, rozważ zastosowanie tego podejścia wokół granic ogrodu. Zmiękczy granice ogrodzenia lub ściany i zapewni ładne tło dla twoich bardziej formalnych cech.

 

Chcesz odtworzyć wygląd? Sprawdź nasze wskazówki, jak sadzić łąkę z dzikimi kwiatami .

 

 1. DODAJ ODROBINĘ ZIELENI ZA POMOCĄ MAŁEGO TRAWNIKA

pomysły na układ ogrodu: basen przed małym trawnikiem

 

Rozbij twardy krajobraz miękką trawą

 

(Źródło zdjęcia: Sollina Images/Getty Images)

Nie ma wątpliwości, że elegancki basen i lekka nawierzchnia są szykowne, ale nie zapomnij zrównoważyć trudniejszego krajobrazu dużą ilością zieleni. Zapobiegnie to wyglądowi zbyt sterylnej sceny, a zamiast tego stworzy bardziej miękki, bardziej naturalny klimat.

 

Wszystko, czego potrzeba, to bujny kwadrat trawy w pobliżu, aby uzyskać wygląd, ale obfitość paproci i tropikalnych nasadzeń jeszcze bardziej podkręci świąteczną atmosferę. A jeśli nie podoba Ci się pomysł koszenia, rozważ wybór sztucznej trawy – dziś wygląda tak samo dobrze jak prawdziwa, a ponadto nie będzie błotnista, gdy jest mokra.

 

 

 1. STWÓRZ USTRONNE MIEJSCE DO SIEDZENIA

pomysły na aranżację ogrodu: miejsce do siedzenia z zestawem bistro

 

Stwórz spokojną kryjówkę z ładnym zestawem bistro i mnóstwem roślin

 

(Źródło zdjęcia: Howard Walker/Przyszłość)

Masz ochotę na prywatne miejsce na swojej działce, aby poczytać dobrą książkę lub po prostu cieszyć się ciszą i spokojem? Następnie pamiętaj, aby wziąć to pod uwagę, gdy myślisz o swoich pomysłach na układ ogrodu.

 

Jeden z najlepszych zestawów bistro to idealny wybór na małą kostkę brukową wśród kwietników. Otocz się dużą ilością zieleni, aby zapewnić schronienie.

 

 1. UCZYŃ SWOJĄ SZKLARNIĘ CENTRALNYM PUNKTEM

pomysły na układ ogrodu: szklarnia w łacie warzywnej z obeliskami

 

Uwielbiasz uprawiać własne uprawy? Wykorzystaj szklarnię jako centralny punkt pomysłów na układ ogrodu

 

(Źródło zdjęcia: Annaick Guitteny/Przyszłość)

Jeśli jesteś dumnym właścicielem szklarni, wiesz, jak ważne mogą być dla działki. A przy tak wielu wspaniałych projektach, które są teraz dostępne, rozsądnie jest dać im dumne miejsce.

 

Ustaw więc swoje centralnie, z mnóstwem ścieżek wokół, aby zapewnić łatwy dostęp, gdy jesteś poza domem. A jeśli szukasz klasycznego stylu wiejskiego ogrodu, zainspiruj się powyższym projektem i ustaw swoje łóżka nisko przyciętym żywopłotem – to pięknie definiuje przestrzeń.

 

JAK ZAPLANOWAĆ UKŁAD OGRODU?

pomysły na układ ogrodu: żywopłoty na trawniku

 

Zwiększ zainteresowanie rozległym trawnikiem z elementami topiary

 

(Źródło zdjęcia: Polly Eltes/Przyszłość)

Planując pomysły na układ ogrodu, zacznij od myślenia o tym, jakie rzeczy chcesz umieścić na wymarzonej działce. Może to obejmować rośliny i schematy kolorów ogrodów , ale także pomyśleć o obszarach do wykonywania określonych czynności – na przykład na działce do samodzielnej uprawy, kąciku zabaw dla dzieci lub wygodnej przestrzeni do siedzenia. Zapisz je wszystkie. Jak sugeruje projektant ogrodu Jack Wallington dla RHS(otwiera się w nowej karcie), moodboardy mogą być również użytecznym narzędziem wizualnym. Wycinaj obrazy z czasopism ogrodniczych, które sprawiają, że czujesz się zainspirowany.

 

Przy planowaniu nowych pomysłów na układ ogrodu przydatne jest również utworzenie skalowanego rysunku ogrodu. Miarka w ręku, wyjdź na zewnątrz i oblicz długość i szerokość działki oraz inne ważne struktury, radzi Jack. Następnie naszkicuj go za pomocą kwadratowego papieru, tak aby każdy kwadrat symbolizował określoną długość przestrzeni.

 

W tym miejscu warto również zanotować warunki swojej fabuły. Jako zespół w Homebase(otwiera się w nowej karcie)sugeruje, sprawdź, gdzie jest północ i gdzie słońce wędruje po twoim ogrodzie. Będzie to przydatne, gdy zaczniesz myśleć o rozmieszczeniu roślin lub miejscu, w którym chciałbyś siedzieć przez cały dzień. Proponują również przetestowanie gleby, co określi, jakie rośliny możesz uprawiać i gdzie. Zajrzyj do naszego przewodnika po rodzajach gleby, aby dowiedzieć się więcej.

 

Następnie weź swoją listę życzeń i zacznij myśleć o tym, gdzie wszystko będzie dobrze pasować. Baw się możliwościami, zaznaczając je w swoim planie. Jeśli chodzi o rośliny, pamiętaj, aby narysować je w skali ich w pełni rozwiniętego rozmiaru za pomocą kół, jak sugeruje projektant ogrodów Jack Wallington. Pomoże to uzyskać wynik, który nie będzie ciasny.

 

Nie daj się powstrzymać od małej fabuły. Zamiast tego zmaksymalizuj swoją przestrzeń tak bardzo, jak to możliwe, jak sugeruje również Homebase. Mamy wiele wskazówek, jak to zrobić, w naszej funkcji pomysłów na mały ogród .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *