Ogród

Pasiatka zwisła – uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie

Pasiatka zwisła (inne nazwy Zebrina pendula/ Tradescantia zebrina/trzykrotka pasiasta ) pochodzi z rodziny kommelinowatych (Commelinaceae). Jej środowiskiem naturalnym jest Ameryka Południowa i Północna, występuje od Brazylii do Meksyku. W Polsce uprawia się ją w doniczkach. Wiele osób myli ją z podobnym, ale mniej spotykanym kwiatem Trzykrotką. Pasiatka zwisła ma większe i grubsze liście. To jedna z ciekawszych roślin zielonych spotykanych w domach.

Zewnętrzna część liści pokryta jest podłużnymi pasami w kolorach biało-srebrzystych. Zdarzają się również kolory różowe lub bordowe. Pędy roślin osiągają nawet do 2 metry i są gęsto pokryte liśćmi.

Tradescantia zebrina może kwitnąć, jednak kwiaty nie mają specjalnych walorów ozdobnych i sugeruje się je usuwać, aby nie wyczerpywały rośliny.

Zebrina pendula – charakterystyka / opis rośliny

Trzykrotka pasiasta to roślina doniczkowa zwisająca, której zwisające pędy sięgają nawet dwóch metrów. W warunkach domowych zazwyczaj nie kwitnie, ale w jej przypadku ozdobą są liście, które przyjmują bordowo czerwony kolor (czasami podobną barwę mają brzegi górnej strony liści). Dodatkową ozdobą są srebrzyste pasy przebiegające przez każdy liść.

Pasiatka zwisła w Polsce jest rośliną doniczkową. Występuje on w bardzo szerokiej gamie różnych odmian. Do najbardziej popularnych odmian w ostatnim czasie zaliczymy Purple passion, czy Pink joy. Często sadzona u podstawy wyższych roślin.

Pasiatka zwisła – jej wymagania

2-240x300 Pasiatka zwisła - uprawa, pielęgnacja, rozmnażaniePasiatka zwisła jest jedną z najmniej wymagających roślin do uprawy w pokoju. Będzie rosła w każdej typowej ziemi kwiatowej. Najlepiej jednak czuje się ona w ziemi próchniczej i żyznej. Pasiatka nie wymaga częstego podlewania, wystarczy lekko wilgotna ziemia w doniczce.

Dla pasiatki najważniejszym elementem do wzrostu jest odpowiednia ilość światła słonecznego. Zdecydowanie najlepiej czuje się ona na stanowiskach jasnych, ze światłem rozproszonym.

Kwiat nie przepada za pełnym słońcem, odnajdzie się  w miejscu, gdzie docierające światło jest trochę rozproszone. Oznaką zbyt małej ilości światła jest utrata koloru przez ozodbne pasy, które będę niemalże w kolorze liścia.

Nawożenie pasiatki

Pasiatka rośnie bardzo szybko, w sezonie wegetacyjnym wskazane jest regularne nawożenie. Mimo, że kwiaty pasiatki nie będą ozdobą i najlepiej je urywać, to wskazane jest używanie nawozów dla roślin kwitnących, które mają więcej potasu niż azotu. Jeżeli dostarczymy zbyt dużo azotu pasiatce, to jej liście staną się bardziej zielone, a charakterystyczne paski będę blakły.

Pasiatka zwisła jak uprawiać tę roślinę w domu i ogrodzie?

Pielęgnacja i przycinanie

4-300x225 Pasiatka zwisła - uprawa, pielęgnacja, rozmnażanieRoślina ta nie wymaga jakiegoś specjalnego traktowania i szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Zaletą jest również odporność na choroby i szkodniki. Jeżeli chodzi o pielęgnacje, to warto raz na jakiś czas przycinać końcówki pędów. Zalecanym terminem jest marzec lub kwiecień.

Zimowanie

Roślina nie ma specjalnych wymagań w okresie zimowym. Co prawda pasiatka lubi nasłonecznione stanowisko, ale w zimie nie ma konieczności jej nawożenia, a podlewanie może być bardzo ograniczone. Pasiatka ma dużą tolerancję na temperaturę w pomieszczeniu. Zakres może wynosić od 15 do 24 stopni Celsjusza. To sprawia, że może stać w mieszkaniu jak i w nieogrzewanych pomieszczeniach.

Pasiatka zwisła rozmnażanie

3-300x169 Pasiatka zwisła - uprawa, pielęgnacja, rozmnażanieRozmnażanie jest równie proste jak cała uprawa. Nowe rośliny pozyskuje są z sadzonek pędowych, które pobiera się z dorosłych egzemplarzy.

Tak pobrane sadzonki bardzo łatwo zakorzenią się w wodzie lub w wilgotnym podłożu. Kiedy już roślina będzie miała korzenie, możną ją od razu umieścić w docelowej doniczce.

Pasiatka zwisła to bardzo ciekawa roślina, łatwa w uprawie a jednocześnie jest uniwersalną ozdobą. Można sadzić ją w doniczkach lub być dodatkiem do innych roślin.

Pędy rośliny można zamocować na różnych podporach czy też palikach. Pozwala to np. budować różne kształty lub ozdabiać okna.

Ta roślina doniczkowa jest również zakwalifikowana jako roślina okrywowa. Można wykorzystać jej pędy oplatając np. goły pień innej rośliny.

Inne nazwy: Pasiatka zwisła, Tradescantia zebrina, Trzykrotka zwisła, Trzykrotka zebrina, Zebrina pendula

 

Polecany artykuł na blogu:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *