Moda STO

Modne życie

Lifestyle

Jak skutecznie usunąć chwasty z kostki brukowej i patio

Wiele osób uwielbia naturalne piękno kamiennych lub ceglanych tarasów i chodników, które doskonale wpasowują się w krajobraz ogrodu dzięki swojemu naturalnemu kolorowi. Niestety, jeśli pozwoli się, aby chwasty rosły między kamiennymi szczelinami, takie patio i chodniki mogą szybko stracić swój urok i zacząć wyglądać niechlujnie.

W tym artykule przedstawimy kilka skutecznych sposobów na usuwanie chwastów z tarasów, niezależnie od tego, czy są to jaskry, trawy, ptaszniki czy mniszki lekarskie. Ważne jest, aby zadbać o środowisko i zdrowie, dlatego warto rozważyć alternatywy dla chemicznych środków chwastobójczych i wiedzieć czym wyczyścić kostke brukową.

#1. Usuwanie chwastów ręcznie Najlepszą opcją usuwania chwastów z kostki brukowej lub tarasów jest ręczne wyciąganie całej rośliny wraz z korzeniami. Takie podejście zapobiega ponownemu kiełkowaniu chwastów. Możesz użyć śrubokręta, aby poluzować glebę wokół korzeni, a następnie wyrwać chwasty. Następnie należy uszczelnić szczeliny i pęknięcia za pomocą masy uszczelniającej lub piasku polimerowego w przypadku układania nawierzchni.

#2. Narzędzia do pielenia lub motyka Możesz kupić specjalne narzędzia do pielenia, zaprojektowane tak, aby dotrzeć do trudno dostępnych szczelin i pęknięć. Narzędzia te są zaprojektowane tak, aby sięgać głęboko w glebę i wyciągać twarde korzenie palowe, takie jak mniszek lekarski, które wyrastają w nowe pędy chwastów. Wśród narzędzi znajdują się chwastowniki w kształcie litery V, narzędzia z kodem peleryny, noże do kostki brukowej oraz nawet noże kuchenne.

#3. Zastosuj wrzącą wodę Ciepła woda jest skutecznym środkiem chwastobójczym. Możesz również użyć gorącej wody do zabicia mchu i glonów, które mogą sprawić, że taras lub chodnik będą śliskie. W celu zastosowania tej metody należy zagotować wodę w czajniku, a następnie wylać ją bezpośrednio na chwasty. Upewnij się, że woda jest naprawdę gorąca, a cała roślina zostanie nasączona. Należy również upewnić się, że gleba wokół rośliny jest również nasycona gorącą wodą.

#4. Użyj octanu sodu. Octan sodu, podobnie jak soda oczyszczona, może selektywnie zabijać chwasty. Można go stosować w miejscach, gdzie chcesz zachować inne rośliny. Octan sodu działa, gdy jego składniki uwalniają się w glebie, a następnie są wchłaniane przez korzenie roślin i niszczą je od wewnątrz. Uważaj, aby nie nałożyć go na inne rośliny.

Aby zabić chwasty octanem sodu, po prostu rozsyp go na chwasty, które chcesz wyeliminować. Powtarzaj ten proces kilka razy, aż chwasty przestaną wyrastać.

#5. Spal Chwasty Za Pomocą Palnika Do Chwastów. Możesz użyć pistoletu płomieniowego lub typowej pochodni propanowej, aby spalić chwast. Podczas gdy chwasty mogą wytrzymać dużo ciepła, umrą w temperaturze typowego płomienia pochodni propanowej.

Aby spalić chwast, postępuj zgodnie z wytycznymi dotyczącymi bezpieczeństwa, aby zapalić pochodnię. Następnie przesuń płomień nad chwastami, aż się zwęglą. Uważaj, aby nie naprężać płyt lub kamieni, ponieważ mogą pęknąć. Upewnij się również, że palisz trawę w miejscu pozbawionym łatwopalnych materiałów. Po pozostawieniu kamienia do ostygnięcia, wykop korzenie chwastów z gleby i wypełnij przestrzenie między płytami lub kamieniami uszczelniaczem lub piaskiem polimerowym, aby zapobiec ponownemu wzrostowi chwastów.

#6. Użyj ekstraktu z octu i olejku z cytryny. Inną naturalną metodą zwalczania chwastów jest stosowanie ekstraktu z octu i olejku z cytryny. Połączenie kwasu octowego z olejkiem z cytryny działa na chwasty, powodując ich uschnięcie. Aby przygotować roztwór, należy zmieszać 1 szklankę octu, 1/4 szklanki soli i 2 łyżki olejku z cytryny. Następnie wlać roztwór do butelki z rozpylaczem i spryskiwać nim chwasty.

Należy zachować ostrożność, aby roztwór nie dostał się na pożądane rośliny, ponieważ może je uszkodzić. Powtarzaj ten proces kilka razy, aż chwasty przestaną wyrastać.

 

#7. Leczenie Słonej Wody Słona woda jest skutecznym domowym sposobem na zwalczanie chwastów. Można ją zrobić, tworząc roztwór z trzech części wody i jednej części soli. Następnie za pomocą butelki z rozpylaczem spryskaj chwast roztworem. Sól wysuszy roślinę i przyczyni się do jej śmierci. Aby proces zwalczania chwastów był jeszcze skuteczniejszy, można posypać trochę suchej soli na bardziej odporne chwasty, aby przyspieszyć ich wysychanie.

#8. Organiczne Leczenie Herbicydami Herbicydy powinny być stosowane jako ostateczna opcja. Mają one długą historię niszczenia środowiska i wpływania na zdrowie ludzi i zwierząt w otoczeniu, w którym są stosowane. Jednakże, jeśli nie ma innej opcji, rozważ użycie organicznych herbicydów. Ważne jest, aby stosować herbicydy zgodnie z zaleceniami producenta. Ogólnie oznacza to opryskanie chwastów herbicydem i powtarzanie procesu w razie potrzeby. Trzeba uważać, aby spryskać herbicydem tylko miejsca, gdzie występują chwasty, ponieważ może on poplamić kamienie lub płyty.

Pro-Tipy: Jak zapobiegać wzrostowi chwastów na patio

Często zamiataj swoje patio

Możesz uniknąć problemów z usuwaniem chwastów ze szczelin na patio lub chodnikach. Zazwyczaj nasiona chwastów są wydmuchiwane lub spadają na szczeliny. Pozostawione na miejscu nasiona kiełkują i rosną. Jeśli często zamiatasz chodnik, nasiona nie znajdą wystarczająco dużo czasu na wzrost.

Użyj piasku polimerowego do spoinowania

Piasek polimerowy to specjalny rodzaj piasku służący do wypełniania szczelin między kamieniami a płytami chodnikowymi. Piasek składa się z bardzo drobnych cząstek pokrytych dodatkiem takim jak krzemionka jako środek wiążący w kontakcie z wodą. Tworzy to lepsze uszczelnienie między płytami a kamieniem, zapobiegając wzrostowi chwastów.

Upewnij się, że nawierzchnia lub patio mają odpowiedni drenaż

Chwasty będą rosły wszędzie tam, gdzie będą sprzyjające warunki wzrostu. Jeśli szczeliny między kamieniami mają odpowiednie warunki do rozwoju, możesz być pewien, że chwasty będą rosły raz po raz, bez względu na to, ile wysiłku włożysz w ich wykorzenienie. W tym celu upewnij się, że taras jest dobrze nachylony i ma odpowiedni drenaż. Gleba między kamieniami patio lub płytami chodnikowymi nie powinna być wystarczająco nawilżona, aby wspierać wzrost chwastów.

Metody pielenia, których należy używać z dużą ostrożnością

Jak możesz zauważyć, istnieje wiele sposobów na pozbycie się chwastów wyrastających z tarasu lub płyt chodnikowych. Wystarczy jedna z powyższych metod usuwania chwastów. Istnieje jednak wiele innych metod, które właściciele domów lubią stosować, które nie są odpowiednie lub skuteczne.

Używanie myjki ciśnieniowej to jedna z metod usuwania chwastów, której nie powinieneś próbować na swoich płytach chodnikowych lub patio. Podczas gdy myjka ciśnieniowa może wyeliminować chwasty, może również zniszczyć kostkę brukową lub taras. Jednak woda pod wysokim ciśnieniem może zwietrzać zaprawę między płytami. Może również usunąć piasek spomiędzy kamieni na tarasie, niszcząc całe płyty.

Eksperci odradzają również stosowanie środków chemicznych, soli lub wybielaczy do zabijania chwastów na ścieżkach, ponieważ mogą

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *