Ogród

Kiedy sadzimy jabłonie?

Jeśli kiedykolwiek myślałeś o zasadzeniu i wyhodowaniu kilku jabłoni na swoim podwórku, nigdy nie ma na to lepszego czasu niż jesień! Z tego artykułu dowiesz się, jak i kiedy sadzić drzewka owocowe. Sadzenie drzew owocowych będzie znacznie prostsze, kiedy wprowadzisz w życie tych kilka porad. Więc jak i kiedy sadzimy jabłonie?

Chociaż możesz sadzić drzewa owocowe jabłoni w swoim otoczeniu w dowolnym momencie sezonu wegetacyjnego, jesień jest naprawdę idealnym czasem kiedy należy sadzić drzewa owocowe. W rzeczywistości, jeśli chodzi o sadzenie prawie każdego drzewa, jesień jest praktycznie zawsze najlepszym wyborem na sadzenie młodych drzewek owocowych.

Po pierwsze, niższe temperatury są znacznie mniej stresujące dla drzew. Sadzenie jesienią daje wystarczająco dużo czasu, aby korzenie drzewa się ukorzeniły. Korzystniejsze warunki sprzyjają przyzwyczajeniu się do gleby i przygotowaniu do szybkiego wzrostu następnej wiosny.

Jak sadzić jabłonie

8gkv95mw5wk-200x300 Kiedy sadzimy jabłonie?Jesień przynosi nie tylko jabłka, ale także najlepszy czas na sadzenie jabłoni i innych drzew owocowych! Posadzenie kilku jabłoni oraz innych drzew owocowych na swoim podwórku może zapewnić doskonałe źródło owoców na wiele lat.

Drzewa jabłoni sadzone jesienią wymagają znacznie mniej podlewania niż drzewa sadzone wiosną. W końcu drzewo posadzone wiosną będzie potrzebowało więcej wody, aby pomóc mu przetrwać gorące letnie miesiące. Sadząc wczesną jesienią, jabłoń będzie miała tę zaletę, że przejdzie w stan uśpienia na zimę i nadal będzie miała chłodną wiosnę, aby rozwinąć lepsze korzenie, zanim będzie musiała poradzić sobie z pierwszym „gorącym” latem. Dlatego warto sadzić drzewka owocowe na jesień!

Jest coś satysfakcjonującego w sadzeniu kilku jabłoni. Dla wielu właścicieli domów jest to ostateczny symbol zapuszczenia korzeni na nowym miejscu.

Jabłonie to jeden z najlepszych sposobów na wyhodowanie trwałego źródła pysznych owoców. Spójrzmy prawdzie w oczy, dla tych, którzy kochają ogród, nic nie przebije zbiorów, które ogród warzywny i owocowy sad może przynieść każdego roku. Od świeżych pomidorów, papryki, kukurydzy i nie tylko, tradycyjny ogród może zapewnić niesamowitą ilość jedzenia. Warto postawić na sadzonki drzew owocowych w nowym ogrodzie.

Jedno jest pewne – założenie ogrodu warzywnego wymaga z pewnością dużo pracy. Zwłaszcza gdy musisz wykonywać tę pracę każdego roku od początku do końca.

Od zakupu nasion, przez sadzenie, pielenie, podlewanie i zbiory, godziny pracy mogą się piętrzyć. I właśnie w tym miejscu uzupełnienie zapasów żywności o kilka niewymagających konserwacji jabłoni może się naprawdę przydać!

Oprócz okazjonalnego przycinania i nawożenia, jabłonie wymagają niewielkiej rocznej pielęgnacji. I chociaż sadzenie kilku jabłoni może zająć trochę czasu i wysiłku, korzyści mogą być długotrwałe. Oczywiście o drzewa owocowe należy dbać, ale pracy jest znacznie mniej niż w przypadku warzywniaka.

Trwałe żniwa – jak sadzić jabłonie

urnjawp08le-1024x683 Kiedy sadzimy jabłonie?Gdy jabłoń znajdzie się w ziemi i dojrzeje do etapu owocowania, może zapewnić roczne owoce przez dwadzieścia pięć lub więcej lat. A wszystko to bez konieczności corocznego sadzenia i przesadzania! A te coroczne zbiory mogą sprawić, że zasadzenie kilku drzew będzie tak opłacalne.

Jabłka nie tylko świetnie smakują świeże, ale także dobrze się przechowują. W rzeczywistości wiele odmian można przechowywać przez miesiące w chłodnym, ciemnym miejscu bez potrzeby chłodzenia. Oprócz świeżego jedzenia jest oczywiście szarlotka (zobacz nasz przepis na szarlotkę) , masło jabłkowe, chipsy jabłkowe, strudel jabłkowy i długa lista magicznych potraw, które możesz stworzyć z własnych zbiorów jabłek!

Mając na uwadze wszystkie te korzyści, oto spojrzenie na to, jak posadzić kilka własnych drzew w tym roku i cieszyć się owocami swojej pracy przez wiele lat!

Jak sadzić jabłonie

Jednym z najważniejszych sekretów udanej uprawy jabłek jest wybór odpowiednich odmian do uprawy. Nie tylko po to, aby dobrze radziły sobie w Twojej strefie klimatycznej, ale także po to, aby Twoje drzewa miały odpowiednie zapylenie. Najlepiej sprawdzą się stare odmiany jabłoni, które rosły już w konkretnym miejscu lub klimacie.

Wybór odpowiednich odmian – jak sadzić jabłonie

Na początek upewnij się, że wybierasz odmiany odporne i tolerancyjne dla twojej strefy uprawy. Jeśli nie, możesz zostać z drzewem, które walczy o wydanie owoców lub, co gorsza, z trudnością przetrwania w twoim klimacie. Wybierając odmiany pochodzące z Twojego regionu, zawsze będziesz mieć największe szanse na sukces.

Niektóre z naszych ulubionych odmian jabłonu

  • Jabłoń Winesap
  • Jabłonie Fuji
  • Czerwona Wyśmienicie Jabłoń
  • Miodowa Jabłoń
  • Gala Jabłoń

Równie ważne przy wyborze jabłoni jest wiedzieć, w jaki sposób każde drzewo jest zapylane. Większość jabłoni wymaga drugiego zapylacza, aby zapewnić, że drzewa będą owocować. Dlatego sadzenie jednego drzewa nigdy nie jest dobrym pomysłem.

Załóżmy na przykład, że lubisz odmianę jabłek Fuji. Jeśli posadzisz jedną jabłoń Fuji, będziesz bardzo smutny, gdy dowiesz się, że nigdy nie będziesz mógł cieszyć się jabłkiem z drzewa. Czemu? Ponieważ Fuji jest odmianą samosterylną i wymaga drugiego zapylacza do owocowania.

Jabłonie Fuji

Aby mieć jabłka Fuji, musisz także posadzić drzewo partnerskie, takie jak odmiana Gala lub Granny Smith, które mogą pomóc w zapylaniu kwiatów drzewa Fuji.

Na początku wybór odmian tolerancyjnych i przyjaznych partnerom może wydawać się nieco zniechęcający, ale prawie wszystkie szkółki i sklepy internetowe mają łatwe do odczytania wykresy zapylania. I oczywiście nie bój się zadawać pytań. Większość żłobków wartych swojej soli będzie miała kogoś w personelu, który z łatwością przeprowadzi Cię przez ten proces.

Jak sadzić jabłoń – najważniejsze wskazówki prowadzące do sukcesu!

Sadzenie drzewa owocowego jest w rzeczywistości bardzo prostym procesem. Sukces naprawdę sprowadza się do wykopania dołu wystarczająco dużego, aby korzenie mogły się rozszerzyć, wypełnienia go dobrą glebą i upewnienia się, że zapewniono odpowiednią wodę, aby pomóc mu zadomowić się w glebie.

Otwór do sadzenia każdego drzewa owocowego powinien być dwa do trzech razy większy od średnicy pojemnika. Ponadto wykop dziurę na głębokość około półtora raza. Pozwala to na dużą ilość luźnej gleby dla korzeni drzewa.

Przygotowanie do sadzenia jabłoni

Zacznij od wykopania głębokiego i szerokiego dołu do sadzenia. Powinien być od dwóch do trzech razy większy od średnicy i półtora raza od głębokości pojemnika. Po wykopaniu dziury wymieszaj równe ilości kompostu i ziemi na dnie dziury.

Wypełnij dno otworu tak, aby górna część bryły korzeniowej znajdowała się około cala nad górną krawędzią otworu. W tym momencie obficie podlej bryłę korzeniową kilkoma galonami wody. Następnie wypełnij wokół reszty otworu równymi ilościami kompostu i ziemi.

Przy ostatecznym sadzeniu będziesz chciał, aby podstawa pnia znajdowała się tuż nad poziomem gruntu. Pozwoli to na dobry drenaż i zapobiegnie siadaniu drzewa w wodzie. Zakończ, nakładając warstwę ściółki od trzech do czterech cali.

Ściółka jest niezwykle ważna, ponieważ pomaga drzewu zatrzymać wilgoć i chronić bryłę korzeniową. Rozdrobniona ściółka z twardego drewna, słoma lub rozdrobnione liście działają dobrze jako naturalna ściółka.

Podlewanie i konserwacja jabłoni

Przez pierwsze kilka tygodni po posadzeniu podlewaj drzewo codziennie. Zapobiegnie to wysychaniu korzeni w nowej glebie i pozwoli jej się osiedlić. Po kilku tygodniach wróć do podlewania kilka razy w tygodniu, chyba że warunki są bardzo gorące i suche.

Jesienne sadzenie jabłoni

Większość jabłoni zacznie produkować kilka jabłek w ciągu dwóch do trzech lat po posadzeniu.

Gdy drzewo ma kilka miesięcy, możesz ograniczyć podlewanie do cotygodniowego, jeśli nie spadł deszcz. Dla tych, którzy żyją w klimacie z mroźną zimą, podlewaj co tydzień, aż ziemia zamarznie. Przez pierwszy rok, jeśli nie padał deszcz, cotygodniowe podlewanie będzie nadal pomagać Twojemu drzewu w tworzeniu młodych korzeni.