Ogród

Jak wyhodować ogromne plony pomidorów – 6 prostych sekretów sukcesu!

Jeśli chcesz wyhodować w tym roku niesamowicie duże plony pomidorów – dzisiejszy szczegółowy artykuł opisujący 6 naszych największych sekretów skutecznej uprawy pomidorów jest idealnym miejscem do rozpoczęcia!

Pomidor to najbardziej cenione warzywo, które uprawiamy na naszej małej farmie. W rzeczywistości dominuje prawie jedną czwartą całej naszej przestrzeni ogrodowej każdego roku. Jakby tego było mało, uprawiamy jeszcze więcej w naszych podniesionych donicach kubełkowych również na naszych ogrodach z tyłu patio.

Jasne i proste, im więcej pomidorów możemy zebrać, tym lepiej! Uwielbiamy je jeść na świeżo – czy to w sałatkach, czy jako dodatek do kanapki lub hamburgera z doskonałym, tradycyjnym plasterkiem pomidora. Być może naszą ulubioną metodą świeżego jedzenia jest połączenie ich z odrobiną domowego sera mozzarella i domowej bazylii na pyszną przystawkę Caprese!

Domowe pomidory, bazylia i odrobina domowej roboty mozzarelli to cudowna letnia uczta!

Lista może trwać i trwać. Pomidory są również głównym składnikiem naszego ulubionego domowego przepisu salsy , pico de gallo, sosu do pizzy, sosu do makaronu, domowej zupy pomidorowej i nie tylko. Chodzi o to, że musimy uprawiać dużo pomidorów – ponieważ używamy dużo pomidorów!

Otrzymuj aktualizacje o najnowszych postach i nie tylko z Old World Garden Farms prosto do swojej skrzynki odbiorczej.Get updates on the latest posts and more from Old World Garden Farms straight to your inbox.

Jedno jest pewne, przez lata nauczyliśmy się wielu wskazówek i sztuczek, aby uzyskać jak największe zbiory z naszych upraw. Mając to na uwadze, oto spojrzenie na 6 naszych największych sekretów uprawy pomidorów ze wszystkich – które, miejmy nadzieję, pomogą Ci wyhodować najlepsze zbiory pomidorów w tym roku!

6 prostych sekretów uprawy ogromnych zbiorów pomidorów

1) Każdego roku rozwijaj się w nowej przestrzeni!

3574427-194x300 Jak wyhodować ogromne plony pomidorów – 6 prostych sekretów sukcesu!Niezależnie od tego, czy uprawiasz pomidory w ogrodzie, na podwyższeniu, czy w pojemnikach, sadzenie w świeżej glebie jest OGROMNYM kluczem do sukcesu! Jeśli sadzisz pomidory dokładnie w tej samej glebie, w której je uprawiałeś w zeszłym roku, natychmiast narażasz swoje rośliny na ryzyko.

 

Pomidory są bardzo podatne na choroby. Zwłaszcza choroby, które mogą pochodzić z gleby. Przykładem jest zaraza pomidora, która jest spowodowana zarodnikami w ziemi. Niestety, im częściej uprawiasz pomidory w tej samej glebie, tym łatwiej zarodnikom zainfekować rośliny.

 

Pomidory są również ciężkimi pokarmami z gleby. Potrzebują wapnia, fosforu, azotu, potasu i wielu innych mikroelementów, aby rosnąć silnie i produkować. A jeśli nadal będziesz rosnąć w tej samej glebie, te składniki odżywcze najprawdopodobniej znikną w ciągu roku lub dwóch.

 

unikanie zarazy – jak wyhodować ogromny plon pomidorów

Coroczne przenoszenie sadzonek pomidorów na nowe miejsce może pomóc zmniejszyć ryzyko zarazy. Co więcej, może zapewnić twoim pomidorom lepszą glebę i bogatsze zapasy składników odżywczych.

Właśnie dlatego obracanie pomidorów w nowe miejsce w każdym sezonie jest koniecznością. Dzięki świeżej glebie masz świeże zapasy składników odżywczych. Znacznie zmniejszasz również ryzyko chorób. (Zobacz: Jak powstrzymać zarazę pomidorową!)

Jako dobrą zasadę, rośliny pomidora nigdy nie powinny rosnąć w tym samym miejscu przez co najmniej 3 lata. A jeśli uprawiasz w doniczkach lub pojemnikach, musisz co roku zaczynać od świeżej ziemi. Nawet najlepsza ziemia doniczkowa może stracić swoją żywotność w ciągu jednego sezonu wegetacyjnego!

2) Sadź swoje pomidory głęboko iz mocą – 6 sekretów, jak wyhodować ogromne plony pomidorów!

Jednym z największych błędów popełnianych przez hodowców pomidorów jest to, że nie sadzą pomidorów wystarczająco głęboko. Praktyka głębokiego sadzenia przynosi dwa kluczowe korzyści dla roślin pomidora.

Po pierwsze, pomaga je chronić przed długim, gorącym sezonem wegetacyjnym. Głęboka struktura korzeni wysycha wolniej. Zapewnia również większe wsparcie dla roślin w walce z wiatrem, ulewnymi deszczami i gwałtownymi letnimi burzami.

Nowe korzenie będą rosły wzdłuż całej łodygi pomidora po umieszczeniu go w glebie. Więcej korzeni pozwala roślinie lepiej wchłaniać składniki odżywcze, które zasilają roślinę.

Oprócz zakotwiczenia roślin pomidora, głębokie sadzenie głównej łodygi pozwala na wyrastanie dodatkowych korzeni z głównej łodygi. Po umieszczeniu w glebie wszystkie te maleńkie włoski na głównej łodydze rosną, by stać się podziemnymi korzeniami.

Im większy staje się system korzeniowy rośliny pomidora, tym większy wzrost i produkcję uzyskasz z rośliny nad ziemią. Korzenie są niezbędne, aby pomóc roślinie wchłaniać składniki odżywcze i wodę, aby pomóc jej rosnąć i rozwijać się. Więcej korzeni to większe i lepsze pomidory!

Jak głęboko więc sadzić? Lubimy sadzić nasze sadzonki pomidorów na głębokość od 6 do 8 cali. Aby to zrobić, oznacza to, że zakopujemy nasze rośliny na tyle głęboko, że zwykle obejmuje kilka pierwszych zestawów liści. W najmniejszym stopniu nie szkodzi to roślinie. Służy jedynie do wspomagania wyrastania dodatkowych korzeni z głównej łodygi zakopanej pod ziemią.

Sadzenie pomidorów głęboko z mocą!

Oprócz głębokiego sadzenia, musisz także wypełnić ten głęboki otwór mocą. W rzeczywistości jednym z największych sekretów udanej uprawy pomidorów jest karmienie roślin zaraz po ich posadzeniu. I łatwo to zrobić!

Aby sadzić, zaczynamy od użycia koparki do słupków, aby stworzyć idealny otwór do sadzenia. W krótkim czasie tworzy otwór o szerokości od sześciu cali i głębokości od ośmiu do dziesięciu cali. I robi to bez konieczności schylania się i obciążania pleców!

Nawożenie pomidorów

Odlewy robaków są wspaniałe, jeśli chodzi o nawożenie wszystkich roślin warzywnych. Wymieszanie pół szklanki odlewów w otworze do sadzenia zdziała cuda, aby Twoje rośliny miały dobry start.

Gdy dziura jest gotowa, czas napełnić ją energią! Kiedy sadzimy każdą sadzonkę, ponownie wypełniamy dziurę mieszanką ziemi, kilkoma garściami kompostu, trzema do czterema sproszkowanymi skorupkami jaj, kilkoma łyżkami fusów z kawy i pół szklanki odlewów robaków.

Potęga kompostu, fusów z kawy, skorupek jaj i odlewów robaków

Kompost, fusy z kawy i odlewy robaków dostarczają niesamowitych składników odżywczych. A co najlepsze, uwalniają moc z powrotem powoli, gdy rośliny rosną. Jeśli nie używałeś odlewów ślimakowych w swoich dołkach do sadzenia – będziesz zaskoczony tym, co mogą zrobić dla twoich roślin! Link partnerski: Wiggle Worm Worm Castings

Sproszkowane skorupki jaj są również ważne. Dają zastrzyk wapnia, gdy rozkładają się w glebie. I czy wapń jest zawsze ważny dla pomidorów!

Zgnilizna wierzchołków kwiatów (czarna zgnilizna) jest bezpośrednim skutkiem tego, że rośliny nie przyjmują wystarczającej ilości wapnia. Wapń odgrywa również ogromną rolę we wczesnym rozwoju struktury komórkowej i łodyg pomidora – oba te czynniki są kluczowe dla rozwoju silnych, wytrzymałych i produktywnych roślin.

3) Umieść swoje wsporniki pomidorów w dniu sadzenia – 6 sekretów, aby wyhodować ogromne plony pomidorów!

Jeśli chodzi o uprawę wspaniałych pomidorów, wspieranie upraw jest niezbędne, aby były zdrowe. Nieobsługiwane winorośle są łatwo uszkadzane podczas burz lub ruchu pieszego. Rośliny są również bardziej podatne na choroby i szkodniki, gdy wolno im rozrastać się na ziemi.

Umieszczenie podpórek do pomidorów podczas sadzenia może pomóc w utrzymaniu roślin w bezpiecznym miejscu. Późniejsza instalacja oznacza deptanie gleby wokół roślin, a także ryzyko uszkodzenia korzeni.

 

olxuuqedqym-1024x684 Jak wyhodować ogromne plony pomidorów – 6 prostych sekretów sukcesu!

Gdy nie jest podparty, cały ten splątany bałagan uniemożliwia dobrą cyrkulację powietrza i światło słoneczne, które dociera do roślin. Oba te czynniki są dużymi czynnikami pomagającymi pomidorom dojrzewać w szybszym tempie.

Niezależnie od tego, czy używasz klatek, palików czy kratek, takich jak nasze kołki do majsterkowania, rośliny potrzebują wsparcia. Ale cokolwiek robisz, nie czekaj na później, aby włożyć podpórki do pomidorów – umieść je zaraz po sadzeniu! Zobacz: Najlepszy sposób na wsparcie Twoich pomidorów!

Wczesne ustawienie podpór jest nie tylko łatwiejsze dla ogrodnika, ale także zapobiega deptaniu gleby i korzeni wokół rosnących pomidorów. To deptanie nie tylko ściska korzenie i powstrzymuje ich wzrost, ale późniejsze kołkowanie może z łatwością uszkodzić korzenie, gdy słupki są wbijane w pobliżu roślin.

4) Ściółkuj swoje pomidory w dniu sadzenia – 6 sekretów, jak wyhodować ogromne plony pomidorów!

Nie ma innego sposobu, aby to powiedzieć – ściółkowanie pomidorów to ogromny klucz do sukcesu. Tak bardzo, że trzeba to zrobić! Ściółkowanie odgrywa ważną rolę w zdrowotności i poziomie produkcji pomidorów – i właśnie dlatego chcesz ściółkować swoje rośliny, gdy tylko je posadzisz.

Cztero- do sześciocalowa warstwa ściółki zapobiegnie chwastom i wilgoci. Tutaj zarówno papryka, jak i pomidory kwitną z małymi chwastami i silnym, wczesnym wzrostem.

Ściółkowanie pomaga regulować temperaturę gleby. Pomaga również zapobiegać erozji gleby i składników odżywczych podczas silnych deszczy. Ale co najważniejsze, utrzymuje konkurencyjne chwasty z dala od obrazu. Chwasty, które pozbawiają rośliny niezbędnych składników odżywczych, których potrzebują do silnego wzrostu.

Podwójnie ściółkujemy nasze rośliny. Najpierw umieszczamy wokół każdej rośliny warstwę kompostu o grubości od jednego do dwóch cali o średnicy od sześciu do ośmiu cali. Następnie posypujemy ćwierć szklanki odlewów robaków na wierzch pierścienia kompostowego. Razem tworzą wokół każdej łodygi okrąg o powolnym uwalnianiu nawozu. Za każdym razem, gdy pada deszcz lub podlewasz, te składniki odżywcze wsiąkają w korzenie.

Na koniec kończymy warstwą słomy o grubości od czterech do sześciu cali, ścinków trawy lub rozdrobnionych liści, aby przykryć odlewy i kompost. Ta gruba warstwa chroni rośliny przed stresem, a co ważniejsze, zapobiega ciągłemu pieleniu roślin.

5) Utrzymuj ruch pieszy z dala od obszarów strefy korzeniowej roślin – 6 sekretów uprawy ogromnej uprawy pomidorów!

Kolejnym dużym błędem popełnianym przez ogrodników podczas sadzenia pomidorów jest chodzenie i praca zbyt blisko roślin. Po posadzeniu pomidorów, im bardziej możesz trzymać się z dala od ziemi wokół roślin, tym lepiej będą rosły.

Ponieważ pomidory rosną w ogrodzie, ważne jest, aby duży ruch pieszy nie zbliżał się do gleby wokół roślin. Nadepnięcie na strefę korzeniową rośliny i wokół niej powoduje zagęszczenie gleby. Może to odegrać ogromną rolę w powstrzymywaniu rozwoju korzeni do maksymalnej wydajności.

Kiedy korzenie są zmiażdżone i ściśnięte, hamuje to przepływ składników odżywczych do twoich pomidorów. Zdziwiłbyś się, o ile mniej korzeni wyrasta pod ziemią, gdy są one ubijane ruchem pieszym.

 

To jeszcze jeden powód, dla którego uwielbiamy metodę bezorkową w ogrodzie Raised Row. Poprzez głębokie mulczowanie i utrzymywanie ruchu pieszego i glebogryzarki z dala od przestrzeni uprawnej, korzenie mogą się swobodnie rozwijać. To nie tylko mniej pracy, ale pomaga tworzyć bardziej wydajne rośliny! Zobacz: Jak zamienić swój ogród w ogród z podniesionymi rzędami

6) Przycinaj rośliny wcześnie i często – 6 sekretów uprawy ogromnej uprawy pomidorów!

I wreszcie – nie bój się przycinać roślin, gdy rosną! Przycinanie jest niezbędne, aby rośliny były zdrowe. Pomaga również wpuścić powietrze i światło, aby pomóc zarówno w kwitnieniu, jak i produkcji owoców.

Przycinamy pod każdym z naszych pomidorów, gdy rosną. Wpuszcza to światło i powietrze oraz utrudnia szkodnikom wejście na pokład. Co więcej, ułatwia podlewanie naszych roślin!

W miarę wzrostu pomidorów przycinaj dolne kończyny każdej rośliny. Co najmniej, wyczyść osiem do dziesięciu cali od dna, gdy rośliny pomidora rosną. Przycinaj jeszcze bardziej, jeśli rośliny są bardzo różnorodne. Przycinamy wszystkie nasze pamiątki od dwunastu do szesnastu cali nad ziemią, zanim osiągną pełną dojrzałość.

Przycinanie utrzymuje przepływ powietrza przez wnętrze roślin, a także utrudnia robakom ogrodowym i szkodnikom przedostanie się do roślin. Co więcej, przycinanie ułatwia podlewanie! W miarę wzrostu rośliny nie bój się przycinać również kilku środkowych gałęzi. Spowoduje to otwarcie wnętrza rośliny i wpuszczenie cennego światła i powietrza.