Zdrowie

Jak walczyć z łuszczycą?

Łuszczyca to choroba, która znacząco utrudnia codzienne życie, ze względu na duży zakres pielęgnacji, jaki należy wykonywać, aby zadbać o swoje zdrowie. Jak zminimalizować jej objawy? W Polsce z łuszczycą zmaga się ponad 1 mln osób. Dotyka przede wszystkim ludzi między 20. a 40. rokiem życia.

Czym jest łuszczyca?

Łuszczyca to przewlekła choroba skóry o podłożu autoimmunologicznym. Występują okresy remisji oraz zaostrzenia. Nie można się nią zarazić. Na skórze widoczne są mało estetyczne zmiany o charakterze rumianych grudek pokrytych srebrną łuską. Powstają w wyniku zaburzonego procesu złuszczania się skóry.

Przyczyny łuszczycy

Nie do końca znane są przyczyny rozwoju choroby, ale najprawdopodobniej największe znaczenie ma podłoże genetyczne. Ponadto różne czynniki zewnętrzne mogą zaogniać chorobę:

  • stres,
  • zakażenia paciorkowcami i gronkowcami,
  • ciąża i poród,
  • zaburzenia hormonalne, w tym menopauza,
  • niewłaściwa higiena i używanie nieodpowiednich kosmetyków,
  • alkohol i palenie papierosów,
  • zażywanie niektórych leków.

Jak wygląda leczenie łuszczycy?

Podstawą leczenia łuszczycy jest zwalczania widocznych zmian skórnych i utrzymywanie stanu remisyjnego jak najdłużej. Jeżeli zmiany skórne obejmują 25% ciała, zalecane jest leczenie zewnętrzne. Na pierwszym etapie wystarczą preparaty złuszczające, które usuwają łuski. Muszą zawierać wysokie stężenie mocznika lub kwasu salicylowego. Warto także stosować dermokosmetyki ograniczające deformację naskórka. Niektórzy lekarze zalecają również kurację z wykorzystaniem witaminy D.

Jeżeli łuszczyca pokrywa 25% ciała lub pacjent znajduje się w złym stanie psychicznym, ze względu na nieestetyczny wygląd skóry, niezbędne jest przyjmowanie leków immunosupresyjnych. Niestety są one dużym obciążeniem dla organizmu. Niektóre osoby muszą skorzystać również z psychoterapii, aby podnieść pewność siebie.

Naświetlanie na łuszczycę – czy jest skuteczne?

Zabieg fototerapii w leczeniu łuszczycy pozwala odtworzyć korzystny wpływ promieniowania słonecznego na skórę. Działa przeciwzapalnie i immunosupresyjnie. Metoda jest stosowana na całym świecie, ale w zależności od stadium choroby można zastosować promieniowanie UV: UVA lub/i UVB. Każdy zabieg ma charakter indywidualny.

Skóra w trakcie zabiegu jest wystawiana na działanie promieniowania emitowanego przez specjalne lampy. Pochłania światło UV, które niszczy aktywne limfocyty T, a to prowadzi do zahamowania rozwoju łuszczycy. Dochodzi także do spowolnienia procesu wymiany komórek skóry i ograniczenia zakresu stanu zapalnego.

Naświetlanie na łuszczycę trwa zaledwie kilka minut, a wszystko odbywa się w specjalnej kabinie do fototerapii. Zabieg przypomina nieco wizytę w solarium, ale bez efektu opalenia skóry.

Reasumując, walka z łuszczycą musi odbywać się na wielu frontach, przede wszystkim po konsultacji ze specjalistą. W gabinecie medycyny estetycznej można zdecydować się na naświetlanie na łuszczycę, w celu zahamowania rozwoju choroby. Cykl leczenia obejmuje 2-3 sesje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *