Wokół domu

Garaż blaszany – wszystko, co musisz wiedzieć

Zdecydowana większość właścicieli samochodów woli trzymać swój pojazd w garażu. Jeżeli nie można go wymurować, to dobrym rozwiązaniem będzie garaż blaszany zwany również blaszakiem. Oprócz samochodu w blaszaku można trzymać wiele innych sprzętów i narzędzi.

Dlatego garaż z blachy na powierzchni ścian ocynkowanej jest dobrym pomysłem. Podstawową zaletą blaszanego garażu w stosunku do konkurencyjnych rozwiązań jest jego atrakcyjna cena. Jeżeli mamy dom z garażem, to nie musimy się o niego martwić na późniejszym etapie, jeżeli jednak o garażu pomyślałeś później, to już musisz szukać rozwiązań, a jednym z najlepszych rozwiązań są garaże blaszane.

Pierwszym krokiem jest wybór materiału, z jakiego ma być zbudowany nasz garaż. Jeżeli zastanawiasz się nad garażem z blachy, to ten artykuł powinien Cię zainteresować.

Garaż blaszany – najważniejsze informacje

ew5tfsf6e4g-225x300 Garaż blaszany – wszystko, co musisz wiedziećJeszcze do niedawna garaż blaszak kojarzył się z prostą konstrukcją, mało estetyczną. Jednak czasy się zmieniły i obecnie blaszane garaże dają nam bardzo wiele możliwości, jeżeli chodzi o wygląd. Na rynku dostępnych jest kilka różnych wariantów. Różnią się one między sobą wykończeniem, kolorami oraz oczywiście bryłą. Tak szeroki wybór sprawia, że każdy bez problemu znajdzie coś dla siebie.

Garaż z blachy może mieć zarówno dach płaski, jak i dwuspadowy. Do wyboru mamy bramy uchylne lub otwieraną do góry. Można również zdecydować się na budową garażu dwustanowiskowego.

Zaletą garażu jest jego cena. To właśnie ten aspekt decyduje o tym, że wiele osób wybiera blaszany garaż. Do najtańszych zaliczymy garaże z ocynkowanej blachy, ale uczciwie trzeba przyznać, że wygląd tego garażu nie będzie nas zachwycał. Jednak nowoczesne materiały sprawiają, że garaż blaszak może wyglądać jak drewniany.

Zanim rozpoczniesz budowę garażu musisz podjąć kilka decyji:

Po pierwsze ile ma być stanowisk w garażu. Druga sprawa, jaki ma być rodzaj dachu. Po trzecie, jaka ma być powierzchnia dachu i na sam koniec, z jakiego rodzaju blachy ma być wykonany.

Rodzaje garaży blaszanych

garaze-300x200 Garaż blaszany – wszystko, co musisz wiedziećNa rynku znajdziemy kilka rodzajów blaszanych garaży. Najbardziej podstawowym rodzajem jest garaż ocynkowany. Jednak jak już było wspomniane, jego estetyka pozostawia wiele do życzenia. Na takie garaże najlepiej jest zdecydować się jeżeli jedynym kryterium jest niska cena.

vtrkboxw-rq-1024x679 Garaż blaszany – wszystko, co musisz wiedzieć
Rodzaje garaży blaszanych

Jeżeli jednak chcesz, aby garaż wyglądem pasował do innych budynków na posesji, to rozwiązaniem jest garaż blaszany otynkowany. Takiego rodzaju rozwiązanie jest droższe, ale efekt wizualny takiego garażu jest znacznie lepszy niż garażu ocynkowanego. Wizualnie garaż będzie wyglądał jak murowany.

Dla osób, które chciałyby mieć drewniany garaż również jest rozwiązanie. Dla nich idealnym rozwiązaniem będą garaże blaszane drewno podobne. Tego rodzaju garaż na pierwszy rzut oka nie różni się od garażu zbudowanego z drewna i może być wspaniałą ozdobą przy Twoim domu.

Z czysto praktycznego punktu widzenia warto postawić na garaż ocieplony. Zazwyczaj ocieplenie wykonujemy w sytuacji, gdy garaż blaszany jest połączony z domem. Oczywiście ma to zapobiegać uciekaniu ciepła. W przypadku garażu wolnostojącego ocieplenie nie jest konieczne, ale może okazać się przydatne np. gdy będziemy chcieli majsterkować w zimie.

Wielkość garażu blaszanego

Garaże blaszane dostępne są w wielu różnych rozmiarach. Dzięki temu każdy bez problemu dopasuje garaż do swoich potrzeb oraz kształtu i wielkości działki. Zazwyczaj standardowe rozmiary dostępne są od ręki, jeżeli jednak zamówienie będzie nietypowe, to wówczas prawdopodobnie trzeba będzie wykonać na zamówienie. Standardowym rozmiarem jest 5×3 m. Jeżeli chodzi o garaż dwustanowiskowy to wówczas jest to wymiar 4x6m lub 4×5.

Jeżeli żadne  z gotowych rozwiązań nam nie pasuje, wówczas pozostaje wykonanie garażu na zamówienie, jednak należy liczyć się ze znacznie większym kosztem.

Garaż blaszany – cena

Nie ma jednej prostej odpowiedzi na pytanie ile kosztuje garaż blaszany. Jego cena będzie zależeć od kilku czynników. Po pierwsze od wymiaru na jaki się zdecydujesz. Najtańszy będzie zwykły garaż ocynkowany, można go kupić już od 2000 zł. Jeżeli zdecydujemy się na garaż drewnopodobny, to wówczas koszt wyniesie około 3000 zł. Mowa tutaj o garażu 3×5 metra. Większe oczywiście będą droższe.

Pamiętaj, że sam zakup garażu to nie jest jedyny koszt. Należy jeszcze doliczyć koszty związane z wylewką.

Pozwolenie na budowę garażu blaszanego

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy garaż blaszany wymaga pozwolenia na budowę. Jak by nie patrzeć jest to dodatkowy budynek na działce. Tutaj jednak nie ma jednej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od rozmiaru garażu.

Prawo budowlane w tej materii jest bardzo precyzyjne. Jeżeli powierzchnia zabudowy nie przekracza 35 m2, to nie jest wymagane pozwolenie na budowę. Tak więc bez żadnych pozwoleń możesz na swojej działce postawić garaż 5x6m.

Jak postawić garaż blaszany bez zezwolenia?

To, że nie jest wymagane pozwolenie nie oznacza, że można budować bez żadnych formalności. Wiele osób w tym momencie zadaje sobie pytanie, czy budowę garażu blaszanego trzeba zgłosić? W zdecydowanej większości przypadków będzie to konieczne. Zanim zaczniesz cokolwiek stawiać na działce upewnij się w urzędzie, aby nie zostać posądzonym o samowolę budowlaną.

Pamiętaj!

Budowa garażu blaszanego powinna być zgłoszona do odpowiedniego organu minimum 30 dni przed planowanym rozpoczęciem prac. W przeciwnym wypadku narażamy się na konsekwencje.

Garaż blaszany – odległość od granicy działki

Co prawda garaż blaszak nie wymaga pozwolenia na budowę, ale nie oznacza to, że mamy pełną dowolność w jego budowie. Garażu blaszanego nie możemy ustawić w dowolnym miejscu. Garaż musi zachować odpowiednie odległości od granicy działki.

Jeżeli w garażu są okna lub drzwi, to należy zachować 4 metry od granicy działki. Jeżeli ściana jest bez okien, to budynek musi być odsunięty od granicy o 3 metry.

 

Samodzielnie budujemy garaż blaszany!

Garaż blaszany możemy kupić gotowy albo zdecydować się na jego samodzielną budowę. Ta druga opcja może być znacznie tańsza. Jeżeli również zdecydujesz się na takie rozwiązanie, to poniżej znajdziesz kilka przydatnych podpowiedzi.

Pierwszym krokiem jest przygotowanie podłoża. Kiedy już ten etap mamy za sobą, to nadchodzi czas na wybór projektu. Po pierwsze musimy zdecydować się na wielkość. Drugim koniecznym wyborem jest rodzaj dachu. Kiedy już mamy projekt w ręce czas przejść do budowy.

Pierwszym krokiem jest wykonanie ramy budynku. Używamy do tego specjalnych stalowych kątowników i ram. Należy je dokładnie ze sobą zespawać, ponieważ to ten element będzie podtrzymywał całą konstrukcję. Kolejnym krokiem jest wycięcie odpowiedniej wielkości arkuszów blachy, które będą stanowiły ściany w przyszłym garażu.

Nadchodzi czas montażu. Najpierw zamontuj ściany i dach. W przypadku zwykłych garaży blaszanych do czynienia mamy z blachą ocynkowaną. Kiedy już mamy ściany i dach kolejnym krokiem jest montaż drzwi garażowych. Drzwi można wykonać samodzielnie z blachy i zawiasów.

Przygotowanie podłoża pod garaż blaszany

Odpowiednio przygotowane podłoże jest koniecznym elementem budowy garażu blaszanego. Nie powinniśmy ustawiać garażu na gołej ziemi, ponieważ może to prowadzić do szybszej korozji. Zazwyczaj podłoże w garażu jest wykonane z wylewki betonowej. Dobrym rozwiązaniem również będzie wykorzystanie płyt betonowych jako fundament garażu. Można również zastosować płyty chodnikowe.

Wylewka betonowa pod garaż blaszany

Jeżeli garaż blaszany jest przygotowywany tylko do garażowania samochodu, to wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem będzie wylewka betonowa. Jej powierzchnia powinna być nieznacznie szersza niż planowany wymiar garażu. Przyjmuje się 20-30 cm szerzej niż każda ze ścian. Warstwa betonu powinna mieć około 15 cm. grubości.

Ocieplenie garażu blaszanego

Jak wcześniej było wspomniane ociepleniu garażu nie jest konieczne. Jeżeli jednak chcesz podnieść komfort korzystania, to warto go ocieplić. Garaż blaszany może być ocieplony zarówno z zewnątrz jak i z wewnątrz.

Garaż możemy ocieplić styropianem. Zarówno od wewnątrz jak i od zewnątrz. Od środka sugeruje się 3 centymetrową warstwą. Montaż wykonujemy pianką montażową.

Jeżeli zdecydujemy się na obłożenie styropianem od zewnętrznej strony, to wówczas warto jest na styropian położyć tynk strukturalny. Wówczas nasz blaszany garaż będzie wyglądał jak murowany.

Jeżeli planujemy garaż jako miejsce do majsterkowania czy też naprawy samochodu, to zdecydowanie powinniśmy go ocieplić. W przeciwnym wypadku przebywanie tam zimą lub w chłodne miesiące może być niemożliwe.

Garaż blaszany – podatek

Jeżeli zastanawiasz się na tym, czy od garażu blaszanego musisz zapłacić podatek, to odpowiedź jest przecząca. W świetle prawa garaż blaszany nie jest budynkiem, co za tym idzie nie obejmują go przepisy prawa podatkowego, a co za tym idzie nie ma konieczności płacenia podatku za garaż blaszany.

Garaż blaszany – wady i zalety

Jak wszystko garaż blaszany ma swoje plusy i minusy. Podstawową zaletą garażu jest jego atrakcyjna cena, która jest zdecydowanie mniejsze niż w przypadku garażu zbudowanego w innej technologii.

Garaż murowany może być nawet 10 krotnie droższy od garażu z blachy. Garaże blaszane są również znacznie szybsze w budowie, często dostępne od ręki. Nie trzeba na nie czekać.

Teraz wady. Wspomniana wcześniej cena jest zaletą, ale i wadą. Niska cena, to materiały mniej wytrzymałe. Blacha z której zbudowany jest garaż jest podatna na korozje, co może sprawić, że z czasem garaż będzie wyglądał brzydko. Warto wziąć to pod uwagę w momencie wyboru materiałów na garaż.

Garaż blaszany będzie doskonałym rozwiązaniem, kiedy chcemy szybko i tanio postawić schronienie dla naszego auta. Jeżeli jednak zależy nam na estetyce i wytrzymałości, to warto zastanowić się nad garażem murowanym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *